Vřesovec pleťový: Nejodolnější krasavec, který ozdobí vaši zahradu od ledna do dubna
Vřesovec, který postupem času vystřídal několik českých názvů. Nicméně stále se jedná o stejného krasavce, který zkrášlí zahradu svým kvetením od ledna až do dubna. Jak pěstovat vřesovec pleťový? Co potřebuje ke zdárnému růstu?
Vřesovec pleťový, rovněž znám také jako vřesovec červený, masový či bylinný. Jedná se o stálezelený keřík, který pochází z Evropy. Dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vyznačuje se vzpřímeným růstem a velmi kompaktním vzhledem. Kvete i během zimy, a to dokonce i pod sněhem. Jde zároveň o nejodolnějšího zástupce rodu. Zimy u nás snáší bez jakéhokoli problému. Oslní zvonkovými květy v barvách od bílé přes růžovou až po rubínově červenou. Má tmavě zelené jehličkovité listy.
Podmínky pro pěstování
Vřesovec lze pěstovat jak na plně slunném stanovišti, tak poroste i v mírném polostínu. Jen pokvete slaběji. Tomuto keři svědčí dobře propustná kyselejší půda, spíše vlhčí a slabší zálivka i během zimy. Nicméně sucho dokáže snést. Jedná se o nejodolnější druh vřesovce, který vydrží mrazy i do více než 25 °C pod nulou. Ale přesto je vhodnější ho na zimu ochránit chvojím, zejména v zimě bez sněhové přikrývky.
Foto: Pixabay
Nenáročný vřesovec
Na rozdíl od jiných druhů snese dobře i půdu lehce vápnitou. Substrát by měl být drenážovaný, s přídavkem písku. Vřesovec sice nesnáší přeschnutí, ale rovněž mu vadí přemokření. Co se týče vysazení, tak nejlepší doba je na jaře. Při výsadbě se používá spon ve vzdálenosti 20 až 30 cm. Záleží na velikosti rostliny.
V průběhu léta, zejména v případě sucha, je třeba zalévat. Na podzim a v zimě přílišná zálivka spíše škodí. Při dobrých podmínkách se vřesovec pleťový rozroste v bohatě, svěží, stálezelený koberec. Rovněž na rozdíl od jiných druhů vřesovců nepotřebuje pravidelný řez. Po odkvětu ho sice můžete zkrátit na polovinu až třetinu délky. Hnojení není třeba. Rovněž vřesovec zpravidla netrpí chorobami a škůdci.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, zahradaapriroda.cz
Náhledové foto: Pixabay