Vřesovec a péče o něj

Vřesovec

Keříkovitá stálezelená rostlina. Přesně takto lze ve zkratce charakterizovat vřesovec. Jeho výška se pohybuje mezi 10 až 30 cm. Celá rostlina je tvořena jehlicovitými listy majícími různé zelené odstíny. Typické jsou pro ni květy zvonečkového charakteru. Chlubit se může tato rostlina bílou, růžovou anebo sytě červenou barvou. Jestliže jednotlivé kusy seskupíte dle potřeby, bez problémů vytvoříte krásné obrazce, jejichž vzhled bude bezkonkurenční. Těšit se z nich budete moci v průběhu kompletní celé sezony. Na zimu se ji ovšem vyplatí zakrýt chvojím, aby neumrzla.

Vyberte si druh vřesovce

Odrůd vřesovce je hned několik. My poukážeme na ty úplně nejznámější. Jsou jimi tyto vřesovce.

Vřesovec popelavý

E. cinerea, jak je tento kultivar označován, se doroste výšky až 40 cm. Od července se setkáte s krásnými růžovými květy. Volit lze ovšem i varianty Pallas s purpurově růžovou, Alba s klasickou bílou anebo Atrorubens, který má čistě červené květy.

Vřesovec těkavý

E. vagans je poněkud nižší a nepřeroste výšku 30 cm. Charakteristický je v přeslenech uspořádanými lítsky jehlicovitého tvaru. Volit lze kultivary Lyonesse v bílé barvě nebo St. Keverne v růžové.

Vřesovec čtyřřadý

E. tetralix je poměrně nízký, jelikož se doroste max. 20 cm. Typické jsou u něj do určité míry našedlé lístky.

Vřesovec stromovitý

E. arborea je doslova monstrem mezi vřesovci. Jeho celková výška se může zastavit až na 3 m. Má krásné květy ve tvaru zvonku.

Vřesovec pležový

Tento malý vřesovec s výškou v maximu okolo 20 cm má tmavě zelené listy a drobné kvítky. Kvete již od května.

Substrát a nároky na světlo

Vřesovce jsou z pohledu pěstování velmi nenáročné rostliny. Výborné jsou jak přímo na záhonech, tak i v truhlících. Jediné, co potřebují, je řez po odkvětu. Optimální je, když se pěstuje v místech s přímým světlem. Půdní podklad by měl mít kyselý charakter.

Další aspekty pěstování vřesovce

Při pěstování vřesovce je třeba ještě přihlédnout k několika dalším aspektům. Jmenovat bychom mohli třeba jeho množení, jež se řeší hřížením nebo řízkováním. Jinak se vyplatí pravidelná zálivka.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.