Vřes zkrášlí vaši zahradu takřka po celý rok. Nyní je vhodná doba na jeho výsadbu
Pokud vysadíte vřes na vaší zahradě, bude ji svými pestrobarevnými květy zdobit takřka po celý rok. K tomu je vřes i vhodný coby dekorace v rámci výzdoby truhlíků na podzim. Pěstování je nenáročné. Nyní je vhodná doba na výsadbu.
Vřes je nenáročný nízký keř
Dorůstá do výšky 20 až 50 cm. Roste v kyselých půdách na slunci či v polostínu. V pozdním létě kvete růžově či růžovofialově, občas je možné vidět i rostlinu kvetoucí bíle. Vřes je možné pěstovat na zahradě. Rovněž však i na balkonu, terase, jakožto v truhlících či květináčích na venkovních okenních parapetech.
Pro pěstování na zahradě je důležité promyslet umístění. Vřes miluje slunce a nemá rád přesazování. Dobře se však snáší s jehličnany, rododendrony, azalkou, okrasnými travinami. Jen pozor! Je velmi invazivní. Tudíž si hlídejte, ať se vám příliš nerozroste.
Jak na výsadbu vřesů
I když je vřes poměrně nenáročnou dřevinou, tak zásadní je výběr půdy a stanoviště. Jak je výše zmíněno, vřes miluje slunce. je tak vhodné slunné stanoviště. Co se týká půdy, tak musí být zejména dostatečně kyselá. Ideální je směs rašeliny a písku. Poslouží i běžná zahradní zemina. Záleží na lokalitě a vlastnostech půdy v ní. Přidat můžete i nějakou zeminu z jehličnatého lesa. Vřesům tímto poskytnete podmínky podobné těm přírodním.
Optimální doba pro výsadbu je od března do května a nyní od října do listopadu. Vřes je vhodné vysazovat v rozestupu 20 až 50 cm. Po výsadbě je dobré, pokud přisypete na zeminu trochu mulče z kůry. Pakliže po odkvětu rozprostřete pod vřes fólii, získáte tak snadno semena vřesu, která pak můžete na jaře vysít.
Keř, který potřebuje stálou vlhkost
Vřes má rád stálou vlhkost. Ale pozor na přemokření. V letním období je třeba častější zálivka. Jakmile se ochladí, můžete zálivku omezit. Vodu je dobré použít odstátou, ne tvrdou. Ta obsahuje hodně vápníku, na který je vřes citlivý.
Foto: Pixabay
Pravidelná péče o vřes pro jeho krásu
Vřes je nutné pravidelně zastřihávat, a to jednou ročně po odkvětu, tj. na podzim. Keře je třeba zkrátit o třetinu či polovinu. Vřesoviště bude bohatě rozvětvené a kompaktní. Jednou za 3 až 4 roky je nutné provést radikální zmlazovací řez.
Růst keře a jeho kvetení podpoříte kvalitním substrátem, mulčem a také hnojivem. Ale hnojivo používejte bez obsahu vápníku. Hnojení je třeba jen v minimálních dávkách, a ne moc často. Na zimu keře ochraňte chvojím, které pak po zimě hned odstraňte, aby rostlina nemohla být napadena škůdci.
Zdroj: jak-pestovat.cz, chalupari-zahradkari.cz
Náhledové foto: Pixabay