Vřes můžete pěstovat v květináči i několik let, když víte, jak na to

Vřes

Vřes patří mezi nejkrásnější podzimní květiny, které vás dokážou potěšit až do prvních mrazů. Pěstovat je můžete rovnou v zahrádce. Pokud ale přistoupíte k jejich pěstování v květináči, můžete je před prvním mrazem schovat. Napřesrok vám znovu vyrostou. Zkuste je pěstovat s jinými druhy vřesů, abyste dosáhli větší variability. Důležitou součástí jejich péče je substrát s nízkým pH, dostatečná zálivka, řez a hnojení. Jak tedy na to?

Základní podmínky pro vřes

Chcete-li pěstovat vřes, pak vězte, že to není nic složitého. Tato rostlinka se o sebe v určité míře postará sama. Pěstování v květináčích je o něco málo těžší, nicméně i to se dá zvládnout. Pamatujte si, že vřesy musí mít půdu s kyselým pH, a protože květináče rychleji vysychají, je třeba je i pravidelně zalévat. Vyberte pro ně slunné místo, protože to mají nejraději. Vřes je lákadlem pro včely a jiné opylovače.

Vřes
Foto: Unsplash

Pěstování v květináči

Pokud se rozhodnete pro vysazení vřesu do truhlíku či jiné nádoby, ujistěte se, že má drenážní otvory. Příliš mokrou půdu vám rostlina totiž tolerovat nebude. Pokud se rozhodnete použít kompost, pamatujte, že byste měli sáhnout po tom, který je určený pro vřesy. Vyžadují totiž kyselé pH. I hnojivo, které používáte, musí být určené pro vřesy. Přesazování vás čeká jednou za dva až tři roky, díky čemuž docílíte správného růstu.

Vřes vyžaduje správnou zálivku a hnojení

Vřes vám odpustí, pokud na něj jednou za čas zapomenete a nezalijete ho. U mladých rostlin je ale zálivka důležitá. K zálivce se skvěle hodí dešťová voda. Pokud ji nemáte, můžete použít i tu kohoutkovou – nechte ji ale minimálně dva dny odstát. Rostliny, které pěstujete rovnou v půdě, hnojení nevyžadují. Avšak ty v květináči ano. V březnu/dubnu použijte pomalu uvolňující hnojivo pro vřesy, mezi dubnem a zářím pak tekuté hnojivo pro kyselomilné rostliny. Jako mulč se dobře osvědčilo kompostované jehličí nebo listy.

Řez je základem péče

Po odkvětu je dobré pravidelně odstraňovat stonky s odkvetlými květy. To prospěje vzhledu vaší rostliny a současně to zajistí, že rostlina šetří svou energii – například pro další růst. Stonky odřízněte těsně nad listy (ale ne do dřevitých částí, protože to pak vřes potřebuje delší čas na vzpamatování se). Na konci zimy proveďte velký řez, kterým odstraníte nejdelší výhonky.

Vřes před zimou

Existují takové druhy vřesu, které jsou mrazuvzdorné. Pokud je pěstujete v záhonu, nečeká vás žádná speciální práce. Avšak pěstování v květináčích dovolí kořenům promrznout, proto je dobré se o rostlinu náležitě postarat. Přeneste ji do chladnější místnosti, kde teploty neklesnou pod bod mrazu. Také můžete obalit své květináče do jutového pytle, obalte je polystyrenem nebo jiným materiálem, který udrží kořeny v teple.

Zdroje info:

https://www.rhs.org.uk/plants/calluna/growing-guide

https://www.dumazahrada.cz/clanek/daji-se-vresy-v-kvetinaci-pestovat-vice-let-20221010.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!