Vrbové stavby na zahradě potřebují zpočátku hodně vody

vrba

Jde o současný hit. Vrba se přece dokáže zregenerovat i z drobné větvičky, a navíc opravdu rychle roste. Tak proč si s její pomocí nevytvořit na zahradě zelenou bránu nebo rovnou celý zelený altánek?

Není to vůbec těžké a při dodržení několika základních pravidel budete brzy slavit úspěch i vy. Počítejte však s jednou věcí – nově zasazené vrby budou v prvních několika měsících potřebovat pořádnou vodní vzpruhu. Nesázejte je tedy nikdy daleko od dobrého zdroje vody.

Vrbových větviček si připravte velkou náruč

Je vcelku jedno, jakou vrbu použijete. Dávejte pozor jen na jediné – nesmí se snadno lámat. Hledejte dlouhé a nepříliš větvené pruty. Samozřejmě záleží na tom, jak velkou chýši chcete. U té pro děti si vystačíte i s vrbovým odpadem, naopak velké stavby vyžadují alespoň dvouleté (lépe tříleté) výhony s minimálně dvěma centimetry v průměru.

vrba

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ze všeho nejdříve si však vyznačte půdorys celé stavby. Po jeho obvodu totiž musíte vykopat rýhu, do níž vrbové větve zasadíte Nezapomeňte na vchod (případně dva, chcete-li tunel). Poté vytvořte výsadbové jamky. Dejte vrbě možnost zakořenit hluboko a počítejte s nějakými 15-20 centimetry a rozestupy mezi jednotlivými jamkami okolo 30 cm. Stavba, do které se vejde i dospělý člověk, bude potřebovat 12-16 nosných prutů. Pruty ohněte do požadovaného tvaru a teprve poté zasaďte. Na vrcholu je samozřejmě svažte.

Začínejte kostrou, vyplétání si nechte nakonec

To však neznamená, že musíte celou stavbu vést jen „z jedné vrstvy.“ Jakmile vytvoříte kostru z nejsilnějších a nejhůře ohýbatelných prutů, nemusíte čekat, až stavba sama zhoustne a zazelená se. Pomozte jí a začněte mezi hlavní prýty vplétat ty menší, které vám ve svazku zbyly. Jejich konce vždy pro jistotu přivažte provázkem nebo jinak připevněte k hlavním prutům. Spodní část pak dobře vtlačte do hlíny a na závěr zasypte ještě hrstí výživné zeminy a dobře zavlažte.

Výhod tohoto řešení je hned několik. Vaše nová zahradní stavba si bude stále udržovat svůj krásný vzhled jednoduše tím, že budete nové pruty opakovaně vplétat dovnitř, aniž byste narušili její vzhled. Můžete je samozřejmě i stříhat a použít k dekoraci či na Velikonoce k pletení pomlázek. Jen jen na vás, jak hustý a mohutný chcete svůj vrbový domek mít.

Dobré rady pro vrbové stavby na zahradě

S vydatnou zálivkou vydržte. Alespoň dva nebo lépe tři měsíce je minimum. Vrby poté zesílí a snadno přečkají všechna příští horká léta i studené zimy. Vyplatí se rovněž ochránit jejich kořeny a spodní část prutů vrstvou mulče. Nejenom, že zabrání prorůstání plevelů, ale také ochrání kůru vrb před sekačkou na trávu a další zahradní údržbou. A to je vlastně vše. Dodržíte-li pokyny k péči, budete si moci útulnosti svého nového vrbového domku užívat nerušeně už na konci léta.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)