Vratič – hořký, ale účinný. Ovšem s jednou výjimkou

Jeho léčebné použití se táhne až o starověku, v posledních 150 letech však z herbářů a bylinářů spíše ustupuje. Hlavní podíl na tom má sloučenina thujon, která dokáže na lidské tělo působit ve vyšších dávkách vysoce toxicky.

Nikdy by proto vratič (Tanacetum vulgare) neměly používat těhotné ženy, kojící matky ani děti do 15 let. Mluvíme-li o vnějším použití, pak je limitováno věkem 10 let.

Vratič se uplatní jako pomocník při léčbě genitálního oparu

Vnitřní použití spíše nedoporučujeme, zato obklady a sedací koupele vám mohou ulevit při mnoha diagnózách. Tou nejznámější je asi léčba genitálního oparu. Připravte si sedací koupel nebo obklad. A to tak, že dvě lžíce sušené natě zalijete 500 ml vody a necháte vařit, dokud teplota nedosáhne bodu varu. Jakmile voda začne bublat, bylinku odstavte a nechte půl hodiny odpočívat. Poté slijte a použijte podle potřeby – sedací koupele lze při akutních potížích aplikovat i dvakrát denně, obklady až 5x.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Délka sedací koupele by neměla přesáhnout 20 minut . A po stejnou dobu je vhodné přiložit i obklad. První použití vratiče však raději zkraťte na pouhých 10 minut. Výjimkou totiž nejsou alergické reakce. Ty se zpravidla projeví do půl hodiny a pokožka při nich zčervená nebo začne svědět. V takovém případě vratič nepoužívejte.

Aromaterapie s vratičem

Další hojně užívanou léčebnou metodou je aromaterapie. Éterické oleje z vratiče obecného dokáží odplavit stres a dokonce ulevují i od fyzické únavy. Jsou doporučeny pro dospělé a děti starší 10 let. Budou se hodit i před spaním, pomohou vám totiž rychleji usnout a navodí hlubší spánek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)