Vodu ze zahradní studny využijete i v domácnosti: Stačí vám k tomu správná vodní filtrace
Uvažujete o kopání nebo vrtání zahradní studny? Proč ne? Pokud si precizně spočítáte náklady, jež jsou s její realizací spjaté, a budete na kladných hodnotách, můžete jít na to. Častokrát se s vodou čerpanou ze studny počítá pouze jako s užitkovou, což je škoda. Vždyť může být pitná a používat se dá prakticky v celé domácnosti. Potřebujete k tomu pouze vhodný vodní filtr. Jak vybrat ten správný? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Filtrace vody z vodovodního řádu
Určitě nemusíte mít strach, že by se jednalo o nějakou převratnou novinku. Filtrace vody ze studny se řadí mezi tradiční metody úpravy životodárné tekutiny. Důležitá je ale volba správného filtru. Právě na ní závisí samotné fungování celého systému. Jaké jsou tedy aspekty volby správného zařízení?
Teplota vody?
Většina prodávaných vodních filtrů je určena pro filtraci studené vody, což je pro filtrování vody ze studny správně. Existují i filtry pro filtrování teplé vody (často mají červenou barvu), ale tyto filtry jsou dražší, a tudíž pro účel filtrování studené vody ze studny zbytečné, takže tyto filtry nekupujte.
Velikosti přípojných závitů
Určitě je zapotřebí dát pozor také na velikost přípojných závitů. Tradičně se jedná o varianty 3/4“, 1“, 5/4“ a jiné. V menších objektech typu chalupa, rodinný dům atd. bohatě postačí rozměr závitu právě 3/4“ nebo 1“. Ostatně se specifickými závity jsou k dispozici třeba i vodoměry.
Co má filtr filtrovat?
Základní, ale také nejpoužívanější je filtrace mechanických nečistot, jako je třeba písek či kousky rzi a podobné částečky, které trápí většinu uživatelů. Jestliže nepotřebujete řešit potíže s tvrdostí vody, nadlimitním obsahem železa, manganu dusičnanů nebo špatnou mikrobiologií vody (bakterie), bohatě vám klasický filtr na mechanické nečistoty postačí. Ve filtru je podle typu umístěna omyvatelná nebo jednorázová filtrační vložka.
Specifické filtrační vložky do filtrů
Filtry mají standardně jednu nádobu, ve které je umístěna filtrační vložka. Vložky se od sebe liší dle velikosti filtru, konstrukcí i jemností filtrace. Doporučujeme použít alespoň vložky s jemností 90 mikronů nebo lépe méně (50,25,10,…).
Některé filtry mají nádob i více a umožňují použití větší množství filtračních vložek, které již mohou poskytnout, kromě mechanické filtrace vody, také další procesy úpravy. Hojně se využívají vložky s aktivním uhlím schopné pohltit pach chlóru a negativní důsledky jiných látek nebo patrony proti vodnímu kameni.
Vhodné je uvést ještě životnost samotných vložek. Některé druhy vložek, které zachytávají nečistoty na povrchu, se dají oplachovat a jejich životnost je několik let podobně jako spořiče vody. Ostatní vložky, které zachytávají nečistoty ve svém objemu, se musí měnit každých cca 6-12 měsíců. Životnost se odvíjí jednak od celkového množství vody, jež filtrem proteče, a jednak také mírou jejího znečištění. Čím je voda znečištěnější, tím se patrona rychleji zanáší a ničí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.