Vlnatka na rostlinách: poznáte ji podle bílé „pavučiny“
Vlnatka se nejčastěji nachází na hrnkových květinách, ale může napadnout i rostliny, které jste zazimovali. Jakkoli může vypadat neškodně, je to těžký nepřítel a zvítězit nad ním není snadné. Přítomnost vlnatky můžete zjistit pouhým okem – vlnatka je několik mm dlouhá. Napadené rostliny jsou pokryty bílým sekretem, který na první pohled připomíná pavučinu nebo kousky vlny či vaty. Právě tyto kousky vlny chrání před predátory a nepříznivými vnějšími faktory.
Vlnatka a její přirozené prostředí
Vlnatka miluje teplo a vlhko. Ideální jsou pro ni zákoutí rostliny, kde se listy připojují k základně nebo ke stonku. Nalézt je můžeme ale nejenom na listech a výhoncích, ale také na kořenech. Často napadají orchideje, ale také sukulenty, palmy, draceny či kapradiny. Vlnatka vysává buněčnou mízu z rostliny a vylučuje látku, která je skvělým prostředím pro plísně a houbová onemocnění. Spolu s vlnatkou proto často řešíme také tyto choroby.
Foto: Commons.wikimedia.org, autor: Sinikka Halme
Vlnatka je těžký soupeř
Pokud máme podezření, že je rostlina napadená škůdcem nebo chorobou, izolujeme ji od ostatních. A nezáleží přitom na tom, zda se jedná o vlnatku nebo jiné škůdce. Vždy je třeba ji oddělit, aby se nemoc či škůdci nešířili na další rostliny. Poté můžete podnikat další kroky, kterými se pokusíme rostlinu zachránit. Na tomto místě („v izolaci“) musí být splněny podmínky pro pěstování rostliny, takže nemusí být příliš jednoduché ho najít.
Alkohol proti vlnatkám
Jednou z nejúčinnějších metod proti tomuto škůdci je ručně je odstranit prostřednictvím vatové tyčinky namočené v alkoholu. Je to zdlouhavé, ale nejúčinnější. Stejným způsobem funguje také mýdlová voda nebo parafínový olej. Použít se dají také různé postřiky a ošetření, která jsou speciálně vyvinutá na boj proti tomuto škůdci. Tento postup opakujeme jednou za tři až čtyři dny.
Napadené části rostlin
Někdy se vyplatí také odstranit napadené části rostlin. Protože napadeny mohou být také kořeny, je třeba zkontrolovat kořenový bal.
Vlnatka a prevence
Napříště se vlnatce můžete vyhnout tak, že o rostlinu správně pečujete, podle jejích požadavků. Když kupujete novou rostlinu, zkontrolujte, zda se na ní nevyskytují žádné známky škůdců či chorob. Snažte se, aby vaše rostliny neprocházely šokem, který může způsobit nadměrná nebo nedostatečná zálivka, teplotní změny, špatné hnojení nebo nedostatek světla. Když je rostlina oslabená, je náchylnější k napadení škůdci.
Zdroje info:
https://ipm.ucanr.edu/PMG/PESTNOTES/pn74174.html
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/welnowce-w-ogrodzie-jak-je-zwalczac
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!