Vlaštovičník: Bič nejen na bradavice

Vlaštovičník

Jaro už je sice tady, nicméně na záhonech ještě přehršel zeleně určitě není. Ba naopak. I z toho důvodu není od věci podívat se na některé rostliny, které rostou divoce. Typickým příkladem budiž i vlaštovičník. Tato vytrvalá bylina má v lidové medicíně nezastupitelné místo. Vlaštovičník větší označovaný latinsky jako Chelidonium majus je sice na jedné straně léčivka, na straně druhé se ale jedná o jedovatou rostlinu.

Základní charakteristika vlaštovičníku většího

Tato jedovatá vytrvalá bylina je charakteristická specifickým pachem. Roste v podstatě kompletně po celé Evropě. Najdete ho jak v různých křoviscích, tak i na kompostech, případně kdekoli jinde. V podstatě se jedná o plevel. Typická je oranžovou šťávou, která se objeví ihned po narušení její struktury. Obsahuje až 14 alkaloidů. Jedním z nich je třeba chelidonin. Ten je spolu s chelerythinem řazen mezi mitotické jedy.

Vlaštovičník

Jak působí vlaštovičník?

Známý je hlavně fytoncidními účinky. V průmyslu se ho využívá k izolování alkaloidů. V minulosti se využíval vlaštovičník k léčbě rakoviny kůže. Podle nejnovějších studií má stále tlumicí účinky. Měl by tak dokázat zpomalit růst některých nádorových buněk. Jinak tradičně pomáhá při:

  • odstraňování bradavic,
  • uvolnění křečí,
  • posílení vyloučení žluči,
  • detoxikaci organismu.

Řez na vlaštovičníku

Sběr vlaštovičníku

Optimální dobou pro sběr nati vlaštovičníku je počátek května. Vhodná je doba, kdy začíná vlaštovičník kvést. Vezměte si ke sběru rukavice. Žluté a později hnědé skvrny se z kůže dostávají těžko. Sušit by se rostliny měly rychle, a to při teplotě v maximu kolem 40° C. Nedochází tak k fermentaci. Na jaře je v rostlině největší množství alkaloidů. Čerstvou šťávou se potírají bradavice. Účinky jsou diskutabilní. Někomu bradavice zmizí, jinému nikoli. Využití čerstvého vlaštovičníku je vůbec diskutabilní. Jistotu máte spíše při nákupu konkrétních preparátů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.