Vlastní kompost je rájem pro rostliny. Jak ho na jaře založit
Vlastní kompost má řadu výhod. Nevíte však, jak na to? Není se čeho obávat. Kompostování není nic složitého. Poradíme, jak správně založit kompost, který se vám odmění výživným humusem.
Určitě jste o kompostování slyšeli. Jedná se o způsob jak z biologického odpadu, až na jisté výjimky, můžete vyrobit vlastní kompost. Není třeba ani disponovat velkou zahradou. Jak na založení kompostu nyní v jarním období?
Výběr místa aneb kde založit
Ideální je umístění v rohu zahrady, ve stinném místě a tam, kde máte k tomu více prostoru. Naopak je zcela nevhodné zakládat kompost blízko domu, na slunném místě či uprostřed zahrady. I když můžete kompost nechat volně, lepší variantou je jeho ohraničení. Přestože kompost můžete založit kdykoli, mezi nejvýhodnější období patří právě jaro.
Není třeba kopat jámu. Je vhodné strhnout vrchní půdu, drny a zkypřit. Na dno je ideální dát drobně posekané větve, hobliny, piliny, štěpiny apod. Díky tomu se snadněji pak dostává vlhkost z půdy do kompostu. Hlavní je správné promíchávání, tj. suchý materiál s vlhkým. Trávu prohazujte s pilinami nebo rašelinou. Hnědý materiál se zeleným. Kompost je dobré prohazovat cca jednou za čtyři až šest týdnů. Osvědčeným tipem je zakrytí vrchní části hlínou či nějakou deskou.
Důležité je udržení vlhkosti
Aby došlo k rozložení zbytků ze zahrady nebo kuchyně, musí být kompost dostatečně vlhký. K řádnému rozložení zbytků napomáhá též provzdušnění a zvyšující se teplota, která je význačným průvodním rysem probíhajících dějů. Čerstvý kompost získáte po šesti až sedmi měsících. Vyzrálý pak zhruba po jednom roce.
Foto: Pixabay
Výhody vlastního kompostu
Patří mezi levný způsob nakládání s organickým odpadem. Při správném postupu kompostování můžete využít vzniklý kompost jako hnojivo pro vlastní potřebu. Kompostováním organického odpadu dochází ke snížení jeho množství v odpadkovém koši a následně popelnici.
Zdroj: ireceptar.cz, vysocina.rozhlas.cz
Náhledové foto: Pixabay