Vlašské ořechy: Naučte se je sklízet a skladovat, ať vydrží co nejdéle
Vlašské ořechy jsou skutečnou pochoutkou. Jsou ale poměrně drahé, takže pokud máte na zahradě vlastní strom, máte vyhráno. Jejich sběr ale může být poněkud náročný, a to zejména proto, že ořešák neshodí všechny plody najednou. Vždy jednou za několik dní musíte kontrolovat úrodu a nově spadené ořechy sesbírat. Je vhodné je sbírat co nejdříve po kontaktu se zemí, protože vlhkost země může způsobit plesnivění ořechů.
Ořechy a doba sklizně
Ořechy začínají dozrávat už v polovině září, kdy začínají jejich zelené slupky praskat, aby uvolnily zralý ořech. Ten pak postupně dozraje a spadne na zem. Někteří lidé si rádi pochutnávají i na těch oříšcích, které jsou ještě uschované v zelených obalech. Ty je obvykle třeba oloupat ještě z i jejich nedozrálé slupky, pod níž se skrývá už jen bílý šťavnatý oříšek. Ořechy úplně dozrávají na začátku října, ale sbírat je můžete klidně až do listopadu.
Foto: Pixabay
Vlašské ořechy mohou být špinavé
Může dojít k případu, že se vlašské ořechy neuvolní ze slupky zcela a spadnou i s ní. V takovém případě je dobré je před uskladněním očistit. Snažte se je zbavit přebytečné slupky. Abyste se ochránili před dráždivými látkami, které jsou ve slupkách obsaženy (a nepříjemnému zbarvení rukou), je dobré nasadit si gumové rukavice. Zralost ořechu se dá překontrolovat tak, že palcem zatlačíte na vnější zelenou slupku. Pokud je slupka dostatečně křehká, obtisk parce na zůstane. To je čas, kdy můžete začít se sklizní. Nejprve obvykle dozrávají ty ořechy, které jsou na stromě ve vyšších polohách.
Shazování ořechů
Pokud nechcete čekat, až strom sám uvolní ořechy, můžete si pomoci. Roztáhněte pod strom plachu (nebo alespoň pod místo, kde budete začínat) a palicí a třepáním se můžete pokusit shodit ořechy, které už mají „namále“. Plachta pod stromem vám umožní ořechy lépe vidět a nepřehlédnout je. Usnadněn je sběr také z toho důvodu, že vám nezapadnou do případných děr apod. Sbírejte ořechy bez jejich zelené části, tu odstraňte a teprve poté ořech uložte.
Sušení ořechů
Někteří zahradníci se rozhodnou ořechy ještě omýt v kádi s vodou, aby je zbavili nečistot. Tato metoda je kontroverzní, protože tím prodlužujete dobu sušení ořechů a navíc podporujete vznik plísní. Takže je na vás, zda se tento krok rozhodnete vyzkoušet. Pokud jste ořechy očistili již při sběru, můžete tento krok přeskočit. Ořechy skladujeme několik týdnů v prodyšných bedýnkách. Vhodné jsou bedny větší, které nejsou příliš hluboké. Ideální je sušit je v jedné vrstvě, ne každý má na to ale dostatek prostoru. Místo, kde se ořechy suší, by mělo být teplé a suché. Poté je můžete dát do hlubších bedýnek nebo prodyšných pytlů. Je důležité nechat ořechy „dýchat“.
Zdroje info:
https://www.masterclass.com/articles/walnut-tree#4VMblnrWHOiequ3L3bLRX3
https://www.ireceptar.cz/zahrada/pomucka-na-sber-orechu-30001010.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!