Vítod myrtolistý jako zajímavá ozdoba balkonu i terasy
Pochází z Afriky, konkrétně z okolí Kapského města. Takže trvale ho lze ve venkovních podmínkách pěstovat jen v oblasti Středomoří. U nás se uplatní spíše jako zajímavá přenosná rostlina, která ozdobí balkóny i terasy.
Vítod myrtolistý (Polygala myrtifolia) je nádherná rostlina s exotickými, barevnými květy a nádhernými stálezelenými listy. Ty jsou poměrně malé, asi 2,5 cm dlouhé a svým vzhledem připomínají listy dubu. Pokrývá je voskový povlak a o to více dávají vyniknout tmavě fialovým květům, jež svým vzhledem připomínají malé fialové motýlky.
Vítod vás svou krásou potěší opravdu dlouho
Vítod myrtolistý kvete dlouho – od poloviny léta až do pozdního podzimu. V našich podmínkách vyroste asi do výšky 1-1,5 m, takže nehrozí, že by vám přerostl výšku terasy či balkónu. A v případě potřeby ho můžete bez obav zastřihnout, nejlépe na konci léta po odkvětu. Listopad je posledním termínem, kdy lze tomuto kroku přistoupit. Pozdějším řezem byste se připravili o množství květů.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jak se o vítod myrtolistý starat
Je to rostlina ideální pro pěstování na terasách. Minimální teplota, kterou snese, se blíží k hranici -5 ° C. Potřebuje kompaktní, ale ne jílovitou, dobře odvodněnou půdu s nízkým obsahem živin. Vyžaduje hnojení fosforečnými hnojivy a to každé dva týdny od poloviny jara.
V zimě ho uložte při teplotě asi 10-15 ° C ve světlé místnosti a jen mírně zalévejte. Bez této fáze odpočinku se budete na bohaté kvetení těšit zbytečně. Ven vraťte vítod v polovině května, kdy už nehrozí příchod přízemních mrazíků. Na slunce ho zvykejte postupně – začněte v polostínu, po dvou týdnech už může přijít na své obvyklé místo.
Měli byste vědět: Jeho květy dokáží přitáhnout spoustu opylovačů, nedávejte ho tedy tam, kde často sedíte.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)