Víte, jaké jsou nejznámější odrůdy českého česneku?
Jednou z plodin, která nemůže na zahradě chybět, je bezesporu česnek. Spoléhání se na nákup toho čínského je nesmysl. Naštěstí už ho ten od tuzemských pěstitelů zdárně vytlačuje. Na sázení česneku je ještě dostatek času, jelikož mrazy v trochu silnějším provedení ještě neudeřily. Letošní sezona je navíc lehce posunutá, což značí, že k výsadbě dojde možná až ve druhé polovině listopadu. Přesto není od věci vybrat tu správnou odrůdu. My se na ty nejznámější české zaměříme v tomto článku.
Skvrnitý paličák Jovan
Naším prvním tipem je bílý paličák s fialovými skvrnami Jovan. Vyznačuje se především velkými stroužky, kterých bývá okolo 6 a také vcelku ostrou chutí. Sklízí se poměrně brzy, a to na konci července. Odrůda je poměrně výnosná a při vhodném uskladnění dokáže vydržet dlouhou dobu.
Šedobílý Blanin
Tato odrůda se vyznačuje především šedobílým zbarvením a také nenápadnými fialovými skvrnkami. Sklízí se také koncem července podobně jako Jovan a stroužků mívá více, a to klidně i okolo 12. Velkou výhodou této odrůdy je pozdní rašení. Nenapadá jej tak houbomilka česneková. Mohou jej navíc konzumovat i lidé s onemocněním žlučníku.
Smetanový Bjetin
Doslova smetanovou barvu má Bjetin. Tento paličák má nafialovělou barvu a sklízí se na počátku července. Chuť má ušlechtilou a vcelku ostrou. Vyznačuje se poměrně vysokými výnosy a tím, že si jej mhou také dopřát žlučníkáři.
Nepaličák Lukan
Jestliže chcete mít raný česnek, pak vsaďte všechno na odrůdu Lukan. K její sklizni dochází už na počátku července jako u Bjetinu. Jde fakticky o nejvíce výnosnou odrůdu vůbec. Jedna rostlina pojímá dokonce až 17 stroužků.
Silně fialový Vekan
Poměrně oblíbený paličák se silně fialovými skvrnami je typický také vcelku brzkou sklizní. Stroužků má až okolo 12. Výborný je díky své rezistenci vůči nejrůznějším virům. Z pohledu skladovatelnosti je vynikající, měl by vydržet bez větších problémů klidně až do poloviny dubna.
Nepaličák s pacibulkami Anton
Šedobílou barvu má i tento nepaličák, který je charakteristický také fialovými skvrnkami. V některých lokalitách může být výskyt tohoto druhu česneku pouze padesátiprocentní. Nejedná se ovšem ale o žádnou vadu. Sklízet lze mimo jiné také v zelené podobě.
Fialový paličák Džambul
V polovině července vám dozraje fialový paličák Džambul. Charakteristický je cibulemi kulovitého charakteru, které dokážou zarodit okolo 10 až 12 stroužků. Chuť tohoto druhu česneku je příjemně ostrá a typický je také značně vysokou rostlinou, což je dáno i její vzpřímeností.
Ryze bílý Benátčan
Pro podzimní i jarní výsadbu je vynikající také odrůda Benátčan, která se sklízí až na počátku srpna. Dokáže rodit až okolo 17 stroužků a unikátní je u ní značně ostrá chuť. Benátčan je charakteristický velmi dlouhou skladovatelností. Dokáže dokonce vydržet ve sklepě či při jiném skladování až po dobu 2 let, což už je úctyhodné. Při opožděné sklizni zůstane v zemi celý a nerozpadá se.
Stanik s fialovou kresbou
Hodláte-li vsadit na velmi výnosnou odrůdu, vyplatí se zvolit česnek z názvem Stanik. Je typický kulovitým tvarem a pradlenou cibulí. Chuť má velmi silně ostrou a v jedné rostlině najdeme cca okolo velmi solidních 10 stroužků.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.