Víte, jak se zbavit pýru?
Jedním z největších a nejtěžších nepřátel každého majitele zahrady je bezesporu pýr plazivý. Tato rostlina se vyznačuje naprosto skvělými reprodukčními vlastnostmi, takže se můžete připravit na to, že se ho jen tak jednoduše nezbavíte. Oddenek dlouhý 10 cm se dokáže rozrůst až do celkové délky neuvěřitelných 30 metrů! Elytrigia repens je vytrvalou plevelnou travinou, která roste přibližně na nějakých ¾ veškeré orné půdy v ČR. Přemnožení pýru může být pro úrodu doslova devastační. Kde pýr nejčastěji roste? Proč je boj s ním složitý a jak ho využít?
Půda s dusíkem jako ideální podklad
Jak je půda na konkrétním pozemku vlhká, můžete se vsadit, že jejím novým obyvatelem se určitě stan pýr plazivý. Nejvíce mu vyhovuje lehký podklad, který se vyznačuje přítomností živin. Dusikáté podklady jsou pro pýr doslova živnou půdou. Jinak ale také dokáže bujně růst v místech písčitou půdou. Bez problémů se svými kořeny dostane až do úctyhodné hloubky 2 m. Růst může bez problémů na přímém slunci, nicméně nemá problém ani v polostínu. Na takovýchto místech ale poněkud méně vytváří květy.
Proč se ho nelze jenom tak jednoduše zbavit?
Z toho důvodu, že se dokáže doslova expresně množit, a to jek oddenky, tak semeny. Navíc má velmi dlouhou dobu kvetení, a to od června až do srpna. Z jednoho jediného stébla se získá až 100 obilek! Semena klidně vyklíčí i na podzim a oddenek je připraven k reprodukci vegetativního charakteru. Pýr umí během několika okamžiků dokonale pohltit a zastínit veškeré okolní rostliny. Do půdy vylučuje glykosid agropyren, který znemožňuje růst konkurenčních rostlin.
Foto: Radek Štěpán
Likvidace pýru v několika podobách
Pýr je zapotřebí zlikvidovat už v zárodku. Později byste se s ním nemuseli domluvit. Raději klidně počkejte na nový trávník i delší dobu a pověnujte se jeho likvidaci. Optimální je plošný postřik v době, kdy má pýr okolo 5 lístků. Účinná látka se musí dostat do oddenků. Pýr na travnaté ploše se likviduje selektivním herbicidem . Pýr na záhonech je třeba odstranit mechanicky motyčkou a rýčem.
Sporná užitečnost pýru
Naši předkové v dobách nouze dokázali pýr zužitkovat. Konkrétně jej nazývali travním kořením, plazivkou, psí trávou. Planou pšenicí a podobně. Krmil se jím dobytek, v období 1. světové války z něj vznikal dokonce sirup. Někdy i nahrazoval kávu. Když byla nouze, používal se také na výrobu piva a lihu.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.