Vistárie jako ozdoba zahrady – oko potěší, dokáže však nadělat i pěkný nepořádek

Včela na vistárii

Vistárie vzbuzuje obdiv. Je mnoho zahrádkářů, kteří by se záplavou jejích květů chtěli těšit ve vlastní zahradě. Má to však několik háčků – na opravdovou krásu vistárie je třeba si počkat i 5 či 7 let. A péče o tuto popínavku také není zcela jednoduchá, pokud se chcete těšit z opravdu bohatého kvetení a z rostliny, kterou máte v rámci možností pod kontrolou.

Vistárie má jeden problém

Pořádkumilovní zahradníci si mohou spojovat vistárii s ještě jedním negativem. Při odkvétání „prší“ z dřeviny lupínky květů a zasypou tak například posezení, které dříve zdobily. Ale je to živé a naprosto přirozené. Jen je třeba celé prostranství několikrát za den zamést.

Pěkná na vícero způsobů

Vistárie v závislosti na odrůdě může kvést narůžovo, fialovo, bíle či modře. Přestože je nejkrásnější během kvetení (květen – červen), i po něm má co nabídnout. Mladé listí svěží zelené barvy i v létě chrání a zdobí pergolu či terasu. Na podzim se listí zbarví žlutě.

Vistárie

Foto: Pixabay

Vistárie pod kontrolou

Vistárie bude nejkrásnější v propustné půdě a na slunném místě. Dejte si však pozor, k jaké konstrukci ji vysadíte, protože jí nedělá problém ohnout plot, nadzvednout střechu nebo poškodit altán.

Pravidelný a nekompromisní řez je velmi důležitý nejen pro podporu bohatého kvetení, ale také proto, abyste udrželi mohutnou liánu pod kontrolou. Pokud má být vistárie pěkná, potřebuje tvrdý režim. Žádné polévání, žádné hnojení. Pokud by ani po dvou letech odříkání odříkání nekvetla, třeba ji přemístit.

Jak řezat vistárii?

Dělejte to dvakrát do roka: na konci zimy a během léta. V létě třeba radikálně seříznout letošní boční výhonky tak, abyste ponechali na novém výhonku jen jeden pupen. Po zimě, nejpozději v březnu, větve seřízněte opět. Ponechte 2 až 3 květní pupeny.

Bývají umístěny na bázi větví a o několik týdnů později z nich vyrostou nová květenství. Zpětným řezem v létě pak omezíte růst větví do délky a získanou energii rostlina využije na tvorbu květních pupenů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/vistarie-druhy-pestovani-rez-popinave-rostliny-dreviny-loubi-opory-20200424.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)