Virová pestrokvětost tulipánů vypadá nádherně, rostliny však zahubí

Péče o tulipány není jednoduchá a nejvíce potíží udělají dvě choroby: virová pestrokvětost tulipánů a houba Botrytis tulipae. Poradíme, co s nimi dělat, abyste měli na záhonku zase krásné rostliny.

Virová pestrokvětost tulipánů je z obou ta zrádnější. Zpočátku budete mít radost, že se vám mezi klasickými tulipány objevily žíhané (protože přesně tak se projevuje), nakonec však přijdete o všechny. Pomoc je jediná – vyjmout všechny postižené cibulky okamžitě ze země a zlikvidovat je. Rozhodně se vyplatí neotálet. Chorobu totiž rozšiřují mšice. Ale i neopatrní zahrádkáři, kteří se při řezu květů dotknou okolních rostlin.

Na co se při prevenci zaměřit? Některé faktory mohou být nečekané

Zdrojem nákazy mohou být i lilie bělostné, které se v blízkosti tulipánů často pěstují. Žádné příznaky sice nemají, ale virus v nich bez potíží přežívá. Chorobu nejlépe poznáte na tmavých květech – začínají se na nich ojevovat světlé proužky. Pokud se naopak na původně světlých květech objeví tmavé čáry a pruhy, jde o genetický problém.

Ještě větší nepřítel dokáže přežít i tuhou zimu

Zákeřnějším nepřítelem je houba Botrytis tulipae. Napadené tulipány usychají (listy i květy) a přes zimu přežívá v cibulích. Abyste to poznali, musíte opatrně odstranit svrchní hnědou slupku a prohlédnout bílé tělo cibule. Pokud jsou na něm šedé skvrnky, je to špatně a cibule bez milosti vyhoďte. Opravdu se nic jiného nedá dělat – a nezáleží na tom, kolik jste za ně původně zaplatili.

Co dalšího ještě vědět

Rizikem pro výskyt houby jsou zejména přehnojené půdy nebo poškození rostlin. Sekundární napadení poznáte podle nevzhledných teček na listech a květech, houbu pak prozradí i černé útvary (sklerocia) na listech.

Tulipán

Foto: Pixabay

Fungicid je vždy nejlepší první pomocí

Je-li napadení v začátcích, můžete použít fungicid. Postříkejte první špičky a listů a pak pokračujte každých 14 dní až do doby, než se na rostlině objeví velká poupata. Pak postřik přerušte a po odkvetení pokračujte ještě každé tři týdny, než se tulipány zatáhnou. Opravdu je důležité jednotlivé fáze a kroky dodržet. A to vždy samozřejmě s ohledem na panující počasí (postřik by například neměl do několika hodin smýt déšť). Jedině tak bude ochrana rostlin zaručena. Tím to však ještě nekončí.

Před uložením ve sklepě zkontrolujte cibulky a infikované vyhoďte. Příští rok pak rostlinky vysaďte na jiný záhon a nezapomeňte namořit cibule. To je jako ochrana úplně nejlepší. S trochou štěstí se vám pak budou všechny nemoci tulipánů s úspěchem vyhýbat. A pokud přece jenom ne, pak odteď už víte, jak si poradit s těmi nejzákeřnějšími.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: magazinzahrada.cz, abecedazahrady.dama.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)