Víno a jeho použití v zahradě. Tipy, jak využít zbytky vína

Červené víno

Občas se může stát, že nestihnete spotřebovat všechno víno, které jste si nalili do sklenice. Takové zbytky nemusíte vylévat, protože od teď budete vědět, na co se dá použít. Nejedná se o žádnou novinku, přilití červeného vína do kompostu mohou přispět k odstranění nejrůznějších chorob rostlin. Třísloviny obsažené v červeném vínu navíc povzbuzují růst a množení prospěšných bakterií, které pomáhají rostlinám v růstu.

Víno a jeho bezpečné použití v zahradě

Víno je celosvětově známá nápoj, jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů vůbec. Vzniká v podstatě fermentací hroznů. Kvasinky spotřebovávají cukr v hroznech a přeměňují ho na etanol a oxid uhličitý. Obsah alkoholu ve víně je pak závislý na tom, kolik cukru bylo v hroznech obsaženo na počátku kvašení. Aby bylo použití vína v zahradě bezpečné, mělo by obsahovat méně, než 5 % alkoholu. Vyšší obsah alkoholu ve víně by mohl brzdit růst rostlin. Cukr přítomný ve víně podporuje růst některých výhodných bakterií v půdě.

Víno

Foto: Pixabay

Víno do kompostu

Víno, pokud ho přidáme do kompostu v rozumném množství, může mít prospěšné účinky. Obsahuje cukry, které vyživují prospěšné bakterie, díky čemuž může víno pomoci přispět k rychlejšímu rozkladu kompostového materiálu. Pokud je kompost příliš vlhký, přidejte před přidáním vína nějakou suchou složku, jako je například karton. Víno obsahuje dusík a vodu, což jsou složky, které jsou pro rostliny prospěšné.

Opilé rostliny

Rostliny na rozdíl od člověka či zvířat nemají nervový systém. Proto se nemusíte bát, že byste je „opili“. Avšak to neznamená, že jim alkoholické nápoje nemohou uškodit. Více než deseti procentní koncentrace metanolu je toxická pro kořeny rostliny. Více než třiceti procentní koncentrace metanolu je toxická pro listy.

Víno jako hnojivo

V tomto případě je třeba uchovávat víno tak dlouho, až se zkazí. V takovém případě totiž obsahuje více dusíku, což je prvek, který aktivuje bakterie. Tyto bakterie pomáhají rozkládat a obohacovat vaši kompostovou hromadu, kterou je možné následně použít jako hnojivo pro rostliny. Pokud nemáte kompostovou hromadu, můžete si vyrobit hnojivo smícháním následujících ingrediencí:

  • kávová sedlina,
  • ¼ šálku červeného vína,
  • rozmixované vaječné skořápky (předem umyté a usušené),
  • mrkvové slupky (rozmixované),
  • bramborové slupky (rozmixované).

Tuto směs stačí přimíchat do půdu v okolí rostlin, které chceme podpořit v růstu.

Víno jako herbicid

V takovém případě je žádoucí, aby víno obsahovalo více, než 5 % alkoholu. Čím více, tím lépe. Alkohol je totiž pro rostliny toxický, protože omezuje jejich schopnost absorbovat živiny z půdy. Inhibuje vývoj kořenů rostlin. Vínem můžete také potírat rostliny v místě, kde se hromadí mšice. Vatový tampon namočte ve víně a potřete jím škůdce. Asi po sedmi dnech takové péče by měly zmizet.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-wine-on-plants/

https://radiozurnal.rozhlas.cz/az-budete-popijet-bio-vino-vzpomente-si-na-zizaly-vzkazuje-pavel-maurer-6302475

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!