Vinnou révu si můžete vypěstovat i na menších zahradách

Vinná réva: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Pokud máte rádi hrozny, ale neplánujete je pěstovat ve velkém (například na výrobu vína), máme pro vás dobrou zprávu. Sladké plody si můžete vypěstovat i na několika málo metrech čtverečních. Co vše k tomu bude potřeba se dozvíte z tohoto článku. Pěstovat můžete klasické odrůdy vinné révy, nebo sáhněte po stolních odrůdách nabízejících velké bobule.

Malopěstování vinné révy

Vinná réva je skvělá popínavá rostlina, kterou můžete využít například k obrůstání pergoly či jiných stěn na zahradě. Pro pěsrování v malém se hodí zejména stolní odrůdy, které jsou vhodné zejména pro přímou spotřebu. Oproti moštovým odrůdám mají ty stolní obecně více plodů, i když množství plodů samozřejmě závisí i na půdě, počasí, teplotě i přístupu zahradníka. Vhodnou stolní odrůdou, která je velmi rozšířená i jakoodrůda moštová, je Muller Thurgau.

Umístění

Základem je vybrat správné místo, kde se révě bude dařit. Tím je místo, kam po většinu dne svítí slunce a které je pokud možno chráněné před prudkými větry. Můžete se rozhodnout, zda budete pěstovat u zdi nebo ve volném prostranství.

  • Pěstování u zdi: lze vést do šírky, kdy vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi je 4 až 5 metrů, nebo je lze vést do výšky i šířky (vhodné pro pergoly a loubí), kdy množství sazenic je závislé na tom, zda je povedete spíše do výšky nebo spíše do šířky.
  • Pěstování ve volném prostranství: vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi je 1 metr a je potřeba myslet na to, že rostlina potřebuje oporu (zejména na začátku je třeba vypěstovat rovný kmínek. Mezi jednotlivými opěrnými sloupky dále veďte dráty, po kerých se rostlina od cca 3. roku bude pnout.

Příprava sazenic

Sazenice je třeba před samotnou výsadbou upravit – seřízněte jim kořeny na délku cca 10 cm. Nejsilnější z výhonů zkraťte na jedno až dvě očka. Před výsadbou namočte přes noc do vody.

Vinná réva: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vysazení

V období od poloviny dubna do poloviny května je ideální období, kdy můžete vysadit sazenice. Nejprve si zatlučte opěrné kolíky, které vám ukážou, kam budete sazenice vkládat. V takto vyznačených rozestupech vykopejte jámy o hloubce asi 40 cm a šířce vašeho rýče. Do jámy vložte sazenice tak, aby očka směřovala směrem ke kůlu a vyčnívala nad zeminu. Kořeny rozložte do všech směrů a jámu zasypte do poloviny půdou. Pořádně upěchujte a zalijte (na jednu sazenici přijde asi 5 litrů vody). Poté jámu zasypte a opět pořádně upěchujte. Nakonec zakryjte ještě očka vrstvou nakypřené půdy.

Péče o výhon

Kopeček zeminy kypřete tak, aby se rašící výhon mohl lépe prodrat na povrch. Na jaře už by měl mít výšku okolo deseti centimetrů. Nyní je potřeba odhrnout zeminu. Počínejte si velice opatrně. Případné rosné kořínky i výhon samotný seřízněte (u výhonu nechte jeden pupen) až nebude slunečno. V takovém případě by mohlo dojít k vyschnutí vašeho kmínku. Další péče se projevuje odstraňováním plevele a zálivkou.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!