Vílí kruhy nejsou magické, ale logické
Vyšli jste po zimě na zahradu a uviděli kruhy v trávě vyznačující se absencí vegetace? Ano, tráva v těchto místech zkrátka přestala růst a vy jste v podstatě spatřili jen suchá místa. Takzvané vílí kruhy se objevují takřka po celém světě, a to nejenom v místech s bujnou vegetací. Běžně se s nimi setkáváme třeba také v Africe nebo ve sněhem a ledem pokrytých oblastech. V souvislosti s vílími kruhy se hovoří o jakési magii. Proč vlastně tyto útvary vznikají?
Trocha tajemna
Prakticky existují dva typy kruhů, a to evropské sestávající se z trávy, mechů, případně hub, a africké, jež jsou charakteristické suchým místem uprostřed už tak poměrně vyprahlé vegetace. Oba dva druhy kruhů jsou opředené nejrůznějšími mystickými vyprávěními. Kdo údajně vstoupí dovnitř kruhu, setká se s nebezpečím. Kruhy vytvořily podle mýtů nadpřirozené bytosti, nejčastěji se hovoří o vílách, čarodějnicích a podobně. Nic moc nadpřirozeného ale na kruzích samotných není.Vílí kruhy: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Za vším stojí houby
Žádné velké mýty. Vědci zjistili, že kruhy v Evropě vznikají díky houbám. Ty jsou schopny migrovat do jiných míst za živinami. V podstatě žijí ze spór hub, tedy z podhoubí. Spóry se zachytily na určitých místech v zemině nebo jiném stanovišti. Když ovšem dojde k vyčerpání veškerých živin, posunují se směrem od střed ven. Postupně se tak vytváří onen typický prstenec. Po okrajích roste často vedle prstence dostatek trávy nebo jiných rostlin. Je tady totiž dostatek živin. Ve středu nikoliv. Tady je živin nejméně.
Vílí kruhy: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org
Za africkými kruhy stojí něco jiného
Německý biolog Norbert Jürgensen objasnil také původ vílích kruhů v Africe. Na tomto kontinentu pochopitelně za kruhy nemohou houby. Na vině jsou termiti. Prakticky ve všech kruzích nalezl tento vědec stopy stejného druhu termitů. Právě oni jsou schopni zlikvidovat veškerou vegetaci včetně kořínků. Místo se i po emigraci termitů udržuje suché. Ty jej totiž využívali jako zásobárnu vody. Udržuje se pod povrchem a zavlažuje okolí. Kruhy jsou ostatně obklopeny vyšším porostem.
Vílí kruhy: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.