Víkendové mlsání: Připravte si masopustní šišky podle prarodičů
V dnešní době masopust, lidově však ostatky, voračky, voráčí, končiny či fašank, mají počátek vždy stejný, a to 6. ledna. Avšak vrchol masopustu, který vnímáme všichni jako začátek půstu, je každý rok jiný. Letos je to tedy 21. února před Popeleční středou. Ať už držíte půst, nebo si maso rádi dopřejete i v tomto období, záleží pouze na vašem rozhodnutí. Nicméně jedno zůstává jisté, a to je, že snad nikdo nepohrdne vynikajícími masopustními šiškami. Zmíněné šišky jsou z deníku receptů mých prarodičů, kteří vždy věděli, co zachutná nejen vnoučatům, ale také celé rodině. Možná zachutnají i vám.
Něco málo o masopustu
Jak už jsme v úvodu zmínili, masopust začíná na Tři krále a končí před Popeleční středou. Období si však nepleťte s časem, kdy se nejí maso, naopak. Jedná se o období, kdy se dříve lidé přejídali, dopřávali si tučná jídla a bujaré popíjení. Protože po Popeleční středě nastal pravý půst, kdy se čtyřicet dnů nepojídalo maso. Avšak ještě na Popeleční středu bylo možné pojídat pečivo s omastkem a v poledních hodinách bylo možné dopíjet kořalku. A přesně takto se dodržoval masopust za časů mých prarodičů na jižní Moravě. Nyní ale k receptu na masopustní šišky.
Recept na masopustní šišky
- ½ litru mléka
- 7 žloutků
- 1 polévková lžíce cukru
- 1 kostka droždí
- 1 vanilkový cukr
- 90 g másla
- 90 cukr moučka
- kůra z jednoho citronu
- ½ lžičky soli
- 1 kg polohrubé mouky
- 3 lžíce rumu
- 90 g rozinek rozmočených v rumu
Vezměte si misku, dejte do ní droždí a cukr. Pomocí vidličky rozmačkejte droždí na hladkou kaši a přidejte lžičku mouky, nyní promíchejte, zalijte trochou odměřeného mléka a nechte vzejít kvásek.
Máslo nechte povolit a utřete ho se žloutky, ale také s moučkovým cukrem a vanilkovým cukrem. Dále přidejte kůru a lžíce rumu (pokud chcete a máte rádi šišky méně rumové, odeberte jednu lžíci). Nyní si připravte velkou mísu, dejte do ní kvásek, zbytek vlažného mléka, utřené máslo, scezené rozinky a prosátou mouku.
Důležité bude, abyste těsto alespoň 15 minut hnětli. Poté jej odložte na jednu hodinu vykynout. Po vykynutí vyklopte na vál a připravte si na jeden kus šišky dva stejně velké válečky, které upletete podobně jako cop.
Z těsta můžete také vytvořit šišky bez pletení, jak můžete vidět na fotografii. Taktéž můžete vynechat rozinky.
Vezměte si hlubší pánev, rozpalte v ní olej a copánky usmažte dozlatova. Po vytažení ještě obalte v cukru, dobrou chuť.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/704148/masopust-2023-kdy-se-slavi-a-jaky-je-vyznam-jednotlivych-masek.html
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)