Velký přehled hnojiva: Co všechno můžete nejen na jaře použít

Kompost

Každý z nás si přeje, aby rostliny na jeho zahradě rostly doslova raketovým tempem. Plody bychom rádi viděli co největší a květy co nejkrásnější. Ne vždy se to ale musí podařit. Hodně záleží na tom, jakou dáváte rostlinám výživu. Ideální je vsadit na nějaké to hnojení. Ne, na mysli nemáme chemická hnojiva, stačí ta přírodní. Častokrát vás stojí minimální finanční prostředky a efekt je skvělý. My se proto v následujících řádcích podíváme mnohem podrobněji na většinu hnojiv, jež se na zahradě používají.

Kompost jako celoroční klasika

Kompost se řadí mezi základní hnojivahnojiva na rajčata, papriky a mnohé jiné plodiny. Někdy může v nouzi sloužit i jako trávníkové hnojivo, nicméně často z něj rostou ještě další rostliny, jejichž semínka v něm ulpívají. Kompost se dává na záhony v průběhu roku prakticky kdykoli. Může se překrýt vrstvou mulče, aby nesesychal.

Moderní zelené hnojení

V podstatě se jedná o meziplodinu, jež se podílí na ozdravení půdy tak, že svými kořínky kypří půdu a dodává do ní nezbytné organické látky. Jako zelené hnojivo se používá pohanka, svazenka, jetel nebo mnohé jiné rostliny. Zelené hnojeníZelené hnojení: Foto Pixabay

Živočišná hnojiva

Na mysli máme především hnojiva ze zdravých chovů. Volit je možné třeba klasické kravské hnojivo nebo koňský trus. Hodně oblíbené jsou také holubince. V současné době hraje na mnohých zahradách prim slepičí trus. Obsahuje totiž hodně dusíku, fosforu a vápníku. Ideální je vzít velkou nádobu a do jedné třetiny ji naplnit slepičinci. Vše se dolije vodou a nechává měsíc kvasit. Směs se pravidelně promíchává. Nakonec se hnojivo ředí 1:10 s vodou a přidává k rostlinám.

Hnůj

Kravský hnůj: Foto Pixabay

Kamenná moučka

Vynikající přírodní minerální hnojivo, které dokáže do půdy dodat dostatek minerálních látek. Především jde o křemík, draslík a hořčík. Vynikající je hlavně při zakládání záhonů. Dokáže v půdě podržet vlhkost, což mnohá jiná hnojiva neumí.

Vápenec při kyselé půda

Přesně tak, dokáže ji neutralizovat. Kyselou půdu poznáte podle toho, že na ní roste mech. Ideální je mletý nebo dolomitický vápenec s hořčíkem. Hodí se i při zakládání kompostu.

Rohovina bohatá na dusík

Právě dusík se z rohoviny postupně uvolňuje do půdy. Mimo jiné obsahuje také vápník a fosfor. Ideální je jemně mletá rohovina, která uvolňuje do podkladu dusík mnohem rychleji. Výborná je rohovina při výsadbě stromů.

Dřevěný popel pro neutralizaci a dezinfekci podkladu

Mimo jiné obsahuje dřevěný popel hodně vápníku a draslíku. Dřevěný popel má zásaditý charakter. Sypat popel můžete od podzimu do jara ve vrstvě 3 cm.

PopelDřevěný popel: Foto Pixabay

S močí opatrně

Jestliže hledáte velmi bohaté hnojivo, vsaďte na močovinu. Obsahuje konkrétně:

  • fosfor,
  • dusík,
  • draslík,
  • vápník,
  • aminokyseliny
  • a mnohé enzymy.

Ředit je třeba močovinu 1:10 s vodou a přidávat dřevěný popel. Sníží se tím kyselost. Močovina se hodí i do kompostu.

Skvělé mulčování

Nastýlání přírodní materiálem je v poslední době velmi oblíbené. Hojně se používá třeba posekaná tráva, případně štěpka nebo další přírodní materiály.

Mulčovací kůraMulčovací kůra: Foto Radek Štěpán

Jíchy a výluhy spíše proti škůdcům

Jedná se fakticky výtažky z rostlin, které obsahují spousty důležitých látek. Známá je třeba taková kopřivová jícha.

Zdroje info: Autor, zahradkarskaporadna.cz, mojebiozahrada.cz

Kompost: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.