Vědci zjistili, co chutná bobrům a jak ochránit cenné dřeviny

Bobr

Bobr je chráněné zvíře, které žije na našem území již více než 30 let. Často se o něm hovoří hlavně v souvislosti s hospodářskými škodami, které bohužel dokáže napáchat. Nepříjemné je zejména likvidování dubů a dalšího hospodářského porostu. Snížit tyto škody a potažmo také finanční ztráty lze dle vědců z Lesnické a dřevařské fakulty (LDF) Mendelovy univerzity v Brně budováním takzvaných nárazníkových pásem.

Bobrovi chutnají vrby

I v místech, kde jsou hospodářsky chráněné porosty, se setkáme s měkkými dřevinami, jež bobrovi chutnají a rád si na nich smlsne. Typické jsou v tomto ohledu zejména vrby. Právě ony dokážou řádění bobra přežít na rozdíl od dubů či jasanů, jež jsou hospodářsky ceněné. Ondřej Mikulka z LDF Mendelovy univerzity v Brně uvádí následující tvrzení: „Hryzání vrb lesníkům většinou z hospodářského hlediska nijak nevadí. Problémem jsou právě škody na dubových porostech či jasanových kulturách.“ Měkké dřeviny typu vrby mohou být přímo u vody a bobr nemusí nikam dál páchat další škody.

Strom okousaný od bobraFoto: Pixabay

Potravní preference bobra jsou jasné

Vědci také zjišťovali, jaké potravě dává bobr v různých ročních obdobích přednost. V zimě miluje hlavně dřeviny v břehovém pásmu řek. Nejčastěji okusuje zmiňované vrby, případně také javory nebo trnky. V létě naopak bobři preferují rostlinnou stravu, jíž dominují polní plodiny a byliny. Ondřej Mikulka k tomuto dodává: „Z polních plodin bobr nejvíce konzumuje kvetoucí řepku, obiloviny v mléčné zralosti a na podzim pak kukuřici nebo řepu. Škody na polních plodinách nejsou velké. Plocha pole, kterou bobří rodina zkonzumuje v rámci jednoho svého domovského okrsku, dosahuje v průměru 400 metrů, což je cca 1 200 Kč výnosní ztráty.“

BobrFoto: Pixabay

Až 6000 bobrů v České republice

Poměrně úctyhodný počet. Ostatně toto chráněné zvíře tady žije již přes 30 let. Bobři se čím dál tím více stěhují také k městům a hospodářským budovám. Jinak jen pro zajímavost, zhruba třetina bobrů žije na jižní Moravě.

Zdroje info: Protext ČTK, Ústav ochrany lesů a myslivosti

Náhledové foto: Cheryl Reynolds: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/Beaver_Yearling_Grooming_Alhambra_Creek_2008.jpg

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.