Věčné dilema uzenáře: Rychlosůl, nebo běžná sůl?
Doba uzení je tady a mnozí z nás už nakládají maso. Aby také ne, vždyť třeba takový domácí uzený bůček nebo skvělá uzená kýta rozhodně stojí za to. Nakládání řeší každý jinak, nicméně ještě před tím, než maso naložíte do láku, na suchu nebo do vakua, musíte vědět, zdali využijete rychlosůl, nebo sůl klasickou. V podstatě existují dva tábory uzenářů. Jedni rychlosůl velebí a jiní zase haní. Podívejme se na ni tedy mnohem podrobněji.
Žádná převratná novinka
Jasně, že ne. Rychlosůl je tady již více než 100 let. Jedná se v podstatě o dusitanovou sůl, za kterou dodnes nenajdete žádnou plnohodnotnou náhradu. Vyznačuje se spoustou různých předností oproti soli klasické.
Sůl: Foto Pixabay
Spousta výhod rychlosoli
Jaké jsou tedy přednosti samotné rychlosoli? Málo jich určitě není.
Udrží krásnou barvu masa
Už jste někdy jedli vybledlé uzené maso? Pokud ano, pak nejspíše rychlosůl použita nebyla. Ta totiž dokáže zachovat dokonalou červenou barvu uzeného masa.
Má antioxidační vlastnosti
Používá se především pro snížení rizika zkažení masa při samotném nakládání. Při nedodržení správné teploty může dojít k jeho napadení bakteriemi Clostridium botulinum.
Koncentrace dusitanu je minimální
S tím je třeba počítat. U nejčastěji používané Pragandy se setkáváme s 0,3 %, což je skutečné minimum. V průmyslové výrobě se tradičně používá vyšší koncentrace 0,6 %. Jestliže budete dodržovat standardní dávkování 20 do 25 g/1 kg masa, dopracujete to pouze do maximální hodnoty, jež je povolena v BIO potravinách. Když navíc budete k masu konzumovat zeleninu, vitamín C si s dusitany do jisté míry poradí.
Udírna: Foto Radek Štěpán
Doba naložení masa s klasickou solí je delší
Také tuto skutečnost je třeba brát v potaz. Nakládání masa do vakua s rychlosolí lze stáhnout na 10 dní. U klasické soli se jedná klidně i o měsíc. Záleží na tom, jak na uzení masa spěcháte.
Zdroje info:
https://www.udirny.cz/o-uzeni/nakladani-a-uzeni-masa/
https://www.vyziva-pro-fitness.cz/rs/zajimavosti/jak-je-to-s-rychlosolemi/
Uzené maso: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.