Vaření rýže (jak vařit různé druhy) 2. část – která rýže nikdy nelepí a kterou se vyplatí namáčet?
Vaření rýže (jak vařit různé druhy): Jak se od sebe liší různé druhy a typy rýže jsme si řekli v minulém díle. Nyní se pojďme podívat, jak se vaří některé nejznámější druhy, aby výsledek byl dokonalý.
Bílá dlouhozrnná a střednězrnná rýže
Nejčastěji podávaná přílohová rýže bude chutnat skvěle, nebude-li vymáchaná v množství vody. Můžete ji před vařením ještě lehce opéct na kousku tuku, až zrnka zprůhlední. Tuk zrnka obalí, takže se neslepí. Pak ji teprve zalijte vodou. Do tuku lze přidat ještě na jemno nakrájená cibulku nebo nějaké koření. Dalším způsobem ochucení je celá cibule se zapíchnutými 2 hřebíčky vařená spolu s rýží. Pokud nechcete rýži opékat, přidejte trochu oleje nebo másla k varu.
- Opláchněte rýži pod tekoucí vodou, dokud nebude voda čistá.
- Do hrnce dejte 2 šálky vody a 1 šálek rýže. Přidejte trochu soli a nechte vařit pod pokličkou 18-20 minut, dokud se voda nevstřebá a rýže nezměkne.
- Poté hrnec odstavte a nechte odpočívat pod pokličkou ještě 5-10 minut.
- Rýži načechrejte vidličkou a podávejte.
Hnědá (natural) rýže
Tato částečně oloupaná rýže se vaří déle než bílá, je ale nutričně hodnotnější a chuťově výraznější. Delší var si žádá více vody.
- Rýži proplachujte, dokud nebude voda čistá.
- Vsypte ji do hrnce a zalijte vodou v poměru 1:2,5, tedy 1 šálek rýže a 2,5 šálku vody. Vařte 35-40 minut, dokud nebude měkká.
- Sundejte z plotny, nechte 5-10 minut odpočívat, načechrejte a podávejte.
Jasmínová rýže
Jasmínovou rýži, která více lepí, než jiné dlouhozrnné rýže, seženete ve variantě bílá nebo hnědá. Způsob varu a odpočívání je stejné jako u klasické rýže, doba varu může být delší, proto rýži po uplynutí 20 minut ochutnejte a případně vařte déle.
Foto: Pixabay
Basmati rýže
Tato rýže nelepí, zrnka mají oříškovou chuť.
- Rýži opět propláchněte.
- Dejte vařit do vody v poměru 1:1,5. Vařte 10-15 minut, poté nechte odpočívat dalších 10 minut, dokud se voda nevstřebá.
Arborio a ostatní krátkozrnné rýže
- Rýži neoplachujte, škrob způsobí krémovost pokrmu, nejčastěji italského rizota či rýžové kaše.
- Je třeba větší množství vody nebo vývaru, v poměru 1:4.
- Rýži vařte asi 20 minut do měkka.
Rýže parboiled
Tato rýže se zvláštní úpravou se vaří stejně jako bílá dlouhozrnná rýže, jen o něco déle, asi 25 minut. Jinak je příprava stejná.
Divoká (indiánská rýže)
Divokou rýži je vhodné před přípravou na několik hodin namočit. Doba varu se zkrátí a zrnka budou měkká, avšak nepopraskají. Indiánská rýže je velmi nutričně hodnotná, pro svou zvláštní chuť se ale doporučuje po uvaření smíchat s jinými chuťově neutrálními druhy rýže, alespoň ze začátku.
- Namočenou rýži dobře propláchněte a zalijte vodou v poměru 1:2.
- Vařte 20-35 minut, dokud se voda nevsákne.
- Nechte odpočívat 15 minut, poté načechrejte a podávejte.
Zdroje: https://www.toprecepty.cz/clanky/4352-jak-spravne-varit-ruzne-druhy-ryze-diky-temto-radam-se-vam-uz-nikdy-nerozvari-jasminova-a-arborio-zustane-krasne-kremova/, https://www.eta.cz/tadyjedoma/rady-a-tipy/jak-uvarit-dokonalou-ryzi-zacnete-vyberem-spravneho-druhu/, https://www.wikihow.cz/Jak-p%C5%99ipravit-indi%C3%A1nskou-r%C3%BD%C5%BEi
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)