Vánoční zvyky a tradice v českých zemích – připomeňte si ty nejdůležitější. Věděli jste například, že tvar vánočky má připomínat miminko?
Vánoční zvyky a tradice v českých zemích: Vánoce slavili lidé odnepaměti, nejprve jako pohanský svátek spojený se slunovratem, který byl tak zakořeněný, že jej musela převzít i církev. Ta spojila oslavy s narozením Ježíška. Ať tedy slavíte slunovrat nebo jste křesťané či si jen užíváte vánočních chvilek klidu, je to jedno. Vánoce budiž pochváleny.
V moderní zrychlené době vánoční zvyky a tradice upadají a asi by se nenašla jediná domácnost, kde by se udržovaly všechny. Pokud si chcete připomenout, čím si je naši předkové zpříjemňovali, máme pro Vás inspiraci.
Adventní věnec
Vánoce začínají adventem, obdobím přípravy na Vánoce. Jsou to čtyři po sobě následující týdny, každý vrcholí nedělí, kdy se zapálí svíčka na adventním věnci. Čtvrtou zapálíte poslední neděli před Štědrým dnem. Věnec bývá většinou z chvojí nebo jiných zelených větviček a nese 4 svíce, v dnešní době bývá ovšem různě stylizovaný a vyrobený i z jiných materiálů. Poselství ale zůstává. Rodina se v neděli večer sejde u stolu, zapálí svíčku a užívá si klidu a rodinné atmosféry.
Foto: Pixabay
Vánoční stromeček
Zvyk zdobit živé stromy pochází už z pohanské doby. V zimě jsou to přirozeně jehličnany, které jediné zůstávají zelené. Naši předci krášlili nejprve stromy v lese, věšeli na ně světla a sladkosti. Později ve slovanských rodinách zavěšovali na dveře takzvanou chvojku, zelenou větev obrácenou špičkou dolů, opět ověšenou sladkostmi, které měli ukonejšit zlé duchy. Celý jehličnatý stromeček se objevil až mnohem později a nejprve se také věšel ke stropu špičkou dolů. Zdobil se červenými jablíčky a ozdobami domácí výroby, včetně pečiva. Také červenými mašlemi. Klasický vánoční strom, jak jej známe, se masivně rozšířil až v 19. století. Měl by se zdobit na Štědrý den.
Barborky
Větvičky z třešně je potřeba utrhnout na svatou Barboru, tedy 4. prosince. Každá svobodná dívka si větvičku sama utrhla a pečovala o ni až do Štědrého dne. Pokud jí v tento den rozkvetla, vdavky byly do roka jisté. Tento zvyk se udržuje v mnoha rodinách, rozkvetlá větvička bývá však spíše symbolem štěstí.
Vánočka
Tradiční symbol Vánoc má připomínat Ježíška v povijanu a peče se 23. prosince. Nesmí chybět na štědrovečerním stole.
Ať se rozhodnete vyzkoušet kteroukoli tradici, nebo si užít sváteční chvilky po svém, přejeme Vám krásné Vánoce.
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-tradice-zvyky-82605, https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vanocni-zvyky-a-tradice, https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-tradice-zvyky-60797, https://www.nabytek-forliving.cz/magazin/ceske-vanoce-tradice-a-zvyky-v-nasich-krajich
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)