Vánoční stromek v květináči. Jak vybrat ten, který vydrží
Možná se vám také příčí představa Vánoc jako období konzumu, nesoucího se v duchu maximálního utrácení co největších částek. Představa vánočního stromku, který si své slávy užije nanejvýš měsíc a potom poputuje do kontejneru, je tak pro mnoho z nás nepřípustná.
Vynecháme teď fakt, že jde často o prořezy, které by z lesa musely tak jako tak, ani se nebudeme pozastavovat nad nejrůznějším využitím, které již použité dřeviny nabízejí (města z nich vyrábějí štěpku, přijímají je i některé zoologické zahrady apod.). Když vánoční stromeček v květináči, jak ho tedy vybrat?
Základem je zdravý kořenový systém
V posledních letech bývají ke spatření i v běžných supermarketech. Bohužel jde však často o nevhodné „rychlokvašky,“ poškozené navíc nevhodným skladováním a přepravou.
Kvalitní vánoční stromeček v květináči by měl být do nádoby přesazen nejpozději na konci léta. Umožní mu to dostatečně rychle se aklimatizovat a vytvořit spoustu nových kořenů, jež mu pomohou překonat náročné období v našich bytech. Nebojte se proto bal z květináče trochu povytáhnout.
Je-li prorostlý množstvím bílých kořínků (na hnědé pozor, ty značí hnilobu), je všechno v pořádku. Naopak bal, který se vám doslova rozpadá pod rukama značí právě rychlé přesazení. Dalším dobrým vodítkem je stav stromku jako takový. Musí mít zdravé, nezažloutlé jehlice, nesmí opadávat ani působit sklesle.
Kde vánoční stromek v květináči koupit
Nejlépe ve specializovaných zahradnictvím a potom všude tam, kde jsou stromky nabízeny v teplotách okolo nuly. Nikdy si je nepořizujte z vytopené haly nákupního centra nebo hobbymarketu. Několikerý teplotní šok by totiž už nemusely přežít.
A jaké jehličnany vybrat? Skvělé jsou například jedle bělokorá, normandská–kavkazská a korejská nebo borovice černá.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)