Vánoční stromek opadává: co udělat, abychom tomu zabránili

Vánoční stromek

Vánoční stromek je největší vánoční dekorací. Pokud pod ním ale leží spadané jehličí, moc slavnostně nevypadá. Pokud chcete opadu jehličí zabránit, existuje několik strategií, které můžete zaujmout. A to už od samotného výběru toho pravého stromečku, až po jeho umístění v domě. Prodloužit životnost svého vánočního stromečku můžete prostřednictvím jednoduchých kroků. A až pomine sezóna, můžete svůj stromeček vhodným způsobem ještě použít.

Vánoční stromek a jeho nákup

Už při nákupu vánočního stromku zkontrolujte, zda na něm jehličí pevně drží. To, že je stromek čerstvý, můžete poznat také podle místa řezu – pokud je světlý, je to znamení toho, že je čerstvě sklizený a tudíž by měl vydržet dlouho. Některé odrůdy jsou odolnější vůči opadu jehličí. Například jedle Nordmann nebo douglaska vydrží déle než tradiční smrk ztepilý. Pokud nechcete jedle, druhou volbou by měla být borovice. Právě smrky totiž opadávají nejvíce.

Vánoční stromek
Foto: Unsplash

Skladování stromku před svátky

Když si stromek přivezete domů, vyjměte jej ze síťového obalu a umístěte jej do kbelíku s vodou na chladné a stinné místo venku. Pokud je to možné, zkraťte kmen asi o 5 cm – čerstvě řezaný strom bude lépe absorbovat vodu. Nedochází tak k deformaci větví a strom je hydratován. Dejte si ale pozor, ať voda nezamrzne! Vyplatí se nechat stromek co nejdéle venku, protože čím jsou vyšší teploty, tím dříve začne opadávat.

Vánoční stromek jde domů

Když je čas přenést stromek do interiéru, vyjměte ho z kbelíku s vodou a pořádně s ním zatřeste, aby uvolněné jehličí opadalo. I v tomto případě je dobré, když stromek zkrátíte o několik centimetrů, popřípadě do něj navrtejte několik děr (tam, kde bude kmen ponořený ve vodě), abyste mu usnadnili absorbovat vodu). Je vhodné nechat stromek zvykat na vyšší teploty postupně. Tudíž jej nejprve přenést do chladné chodby a teprve poté do plně vytápěné místnosti.

Péče o stromek

Kůru nikdy neodstraňujte, protože díky tomu strom rychleji vyschne (voda se nejlépe nasává právě v oblasti těsně pod kůrou). Je vhodné zvolit co nejchladnější místo v místnosti – čili daleko od radiátoru či jiných zdrojů tepla. Také vánoční osvětlení vybírejte tak, aby nevydávalo teplo. Stojan vánočního stromečku udržujte vždy plný vody. V hobby marketech můžete zakoupit výživu, kterou přidáte do vody ke stromečku, čímž ho můžete pomoci udržet co nejdéle v plné kráse.

Vánoční stromek a ozdoby

Vánoční stromek budete samozřejmě zdobit. Počínejte si u toho velmi opatrně, ať je stromek stabilní a dobře vyvážený. Ideální jsou lehké ozdoby (například ty slaměné nebo skleněné), které stromek příliš nezatíží. Pokud saháte i po nějakých těžších ozdobách, umístěte je co nejvíce ke středu stromku, kde jsou větve silnější.

Použití stromku po sezóně

Stromek, který už splnil svou vánoční úlohu, nevyhazujte. Může vám posloužit. Můžete jej například rozdrtit a použít jako mulč. Větší větve můžete nařezat a použít jako ochranu před mrazem na některé rostliny. Tyto větve můžete také naskládat na hromadu, kde se mohou stát úkrytem pro divoká zvířata. Z nejtlustší části kmene můžete vyrobit včelí hotely (stačí do ní vyvrtat otvory a umístit na slunné místo).

Zdroje info:

https://www.ascentyardcare.com/blog/how-to-prevent-needles-from-falling-off-my-christmas-tree

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-prevent-christmas-tree-needle-drop/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!