Vánoční stromeček v květináči: jak na jeho výběr

Vánoční stromeček

Pro ty, kteří touží po živém vánočním stromku, ale nechtějí ten pokácený, existuje ještě jedno řešení. Můžete si koupit vánoční stromeček v květináči. Mezi nejoblíbenější patří smrk. Ten má spoustu výhod oproti tomu pokácenému. Tak zaprvé mu neopadává jehličí, které se často zasekává do koberce. Živý stromek příjemně voní a po svátkách jej můžete zasadit na zahradu nebo postavit na balkon.

Jak nakoupit stromek v květináči?

Ještě před samotnou koupí byste se měli ujistit, že vámi vybraný druh je odolný vůči zimě (pokud jej chcete po svátcích vysadit do zahrady), jaké výšky doroste, jak rychle poroste, v jaké půdě se mu bude dařit nejlépe. Zjistěte si také podmínky jeho pěstování – například preferuje-li stín nebo otevřené prostranství apod. Tak například borovice jsou odolnější vůči suchu, než smrk a jedle. Přílišná vlhkost půdy není vhodná ani pro jeden z těchto stromů.

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Výběr stromku

Před koupí stromku také zkontrolujte jeho kondici. Zatáhněte za jeho jehličí – neměly by se uvolnit příliš lehce. Pokud ano, mohlo by dojít k tomu, že po několika týdnech stromek uhyne. Jehličí by nemělo být žluté ani hnědé, ale krásně zelené. Půda v květináči nesmí být příliš suchá. Velikost nádoby by měla být úměrná velikosti samotného stromu. Pokud je strom velký a má jen skromný květináček, pravděpodobně byla část jeho kořenů odstraněna. Takový strom dlouho nevydrží.

Umístění stromku

Doma je lepší skladovat stromek v těžkém, například hliněném květináči, aby nedošlo k jeho převrhnutí. Jako substrát poslouží běžná zahradní zemina. Pokud je stromek prodáván venku, pak jej doma nedávejte hned do interiéru. Vyberte pro něj místo, kde je teplota asi o 3 °C vyšší, než je venkovní teplota. Stejně tak po ukončení sezóny je dobré stromek umístit na chladné místo a teprve potom ven. Počkejte si ideálně na období, kdy nemrzne. Ideální teplota pro většinu jehličnanů pěstovaných v květináči je 20 až 22 °C. Doma jim kromě zálivky kořenů dopřejte také mlžení vodou v rozprašovači (pokud nemáte elektrická světýlka na stromku).

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2018/02/13/el-v-gorshke-uhod-posle-novogo-goda/

https://svetstromku.cz/jak-se-starat-o-zivy-vanocni-stromek-v-kvetinaci/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!