Vánoční kapry ve skutečnosti týráme – a to pod rouškou konání dobra
Mluví se o tom každý rok, a přesto se každý rok najdou lidé, kteří s dětmi v třeskutých prosincových mrazech vypraví k nejbližší řece, aby do jejích vln vypustili kapříka, kterého letos ušetřili krutého osudu štědrovečerní pochoutky. Chtějí mu dopřát svobodu, ve skutečnosti nad ním však obvykle vynesou ortel smrti. A to nikoli rychlé.
Kapří dostanou ve studené vodě šok a umírají
Nezáleží na tom, zda se k řece vypravíte přímo od domácí vany (oblíbenější varianta) nebo zda kapra zakoupíte u stánku a vystřelíte s ním přímo k vodě. Teplotní rozdíl vody v prosincové řece oproti kádi (nebo dokonce vaně) bude vždycky značný.
Kaprovi navíc šanci na přežití snížíte i stresem, který ho u vás v tašce čeká. A nezáleží na tom, do kolika mokrých ručníků ho přitom zabalíte. Stejně bude lapat po kyslíku, který může dostat jen z vody. Teplotní šok po vypuštění do ledové řeky ho pak velmi rychle zabije – v tom lepší případě.
Náhledové foto: Pixabay
Vypuštění kapři umírají také na vyhladovění nebo nemoci
Nezapomínejte také na to, že kapři si v sádkách pobudou i několik týdnů před tím, než se dostanou do vaší nákupní tašky. Po celou tu dobu jsou vystaveni velkému stresu. Místo klidného spánku v bahně, na který se celé léto poctivě připravovali, musí své tukové zásoby spalovat neustálým plaváním a interakcí s ostatní jedinci v kádi. Hladoví, protože žádné jídlo nedostanou. Proč by taky, mají přece ty své tukové zásoby…
Navíc si z kádě odnesou i řadu šrámů a poranění nebo rovnou nemocí či parazitů. To vše jim pak ve volné přírodě značně ztíží šanci na přežití. Pokud se tedy kapr vyrovná v teplotním šokem, zabije ho hlad nebo nemoci. A půjde o pomalou a trýznivou smrt. Ještě stále si myslíte, že je vypouštění vánočních kaprů zpět do vody dobrý nápad?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)