Další hřebíček do rakve: Vánoční kapři přispívají k plundrování oceánů. Krmivo pro ně se totiž vyrábí ze speciálně ulovených mořských ryb

Kapr, vánoční kapr, výkrm ryb, krmení ryb, rybník

Vánoční kapři přispívají k plundrování oceánů. Krmivo pro ně se totiž vyrábí ze speciálně ulovených mořských ryb. Vánoční kapr, tradiční pokrm našich Vánoc, má na životní prostředí větší dopad, než by se mohlo zdát.

Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že krmivo používané k chovu těchto kaprů pochází z mořských ryb. Tato praxe nepřímo přispívá k nadměrnému rybolovu našich oceánů, přestože kapr je sladkovodní ryba.

Strava chovaných kaprů: Více než se na první pohled zdá

Na první pohled by se dalo předpokládat, že kapr jako sladkovodní ryba nebude mít s oceány mnoho společného. Skutečnost je však zcela jiná. Chovaní kapři jsou často krmeni peletami z rybí moučky a rybího tuku. Tyto pelety jsou vyrobeny z mořských ryb (kupříkladu sledi a sardele), tedy z druhů, které se loví speciálně pro výrobu krmiva. Ve skutečnosti se každoročně vyloví desítky tisíc tun malých kostnatých ryb, které se rozemelou a zpracují na krmivo pro akvakulturu, včetně kaprů.

Malé ryby, taky ryby

To je problematické, protože tyto malé ryby jsou důležitou součástí oceánského ekosystému. Slouží jako zdroj potravy pro větší ryby, mořské savce a mořské ptáky. Tím, že z oceánů odstraňujeme tak obrovské množství těchto ryb, nejenže vyčerpáváme jejich populace, ale také narušujeme celý potravní řetězec, který je na nich závislý. Ironickým zvratem je v tomto případě i to, že kapři, kteří jsou ve volné přírodě býložraví nebo všežraví, jsou krmeni stravou, která je na hony vzdálená jejich přirozeným zdrojům potravy.

Kapr Vánoční kapři přispívají k plundrování oceánů

Foto: Pixabay

Začarovaný kruh: Vliv produkce rybí moučky

Je ovšem třeba říct, že ryby používané k výrobě rybí moučky nejsou pro lidskou spotřebu příliš žádané. Obvykle se jedná o kostnaté, malé druhy, jako je kupříkladu sardel peruánská, které nejsou pro svou kulinářskou hodnotu na světových trzích nijak zvlášť vyhledávané. Jejich význam v mořském potravním řetězci však nelze podceňovat. I když se možná nedostanou na naše talíře, stále ještě jsou primárním zdrojem potravy pro mnoho dalších druhů – včetně mnoha ryb, které jsou v našem jídelníčku velmi ceněné.

Poptávka po rybí moučce a rybím tuku v posledních letech prudce vzrostla v důsledku rozvoje akvakultury. Vzhledem k tomu, že chováme stále více sladkovodních druhů, včetně kaprů, roste i potřeba mořských ryb k jejich krmení. Je to bizarní rozpor: chov sladkovodních ryb způsobuje vyčerpání mořských zdrojů. Nejde jen o místní problém, ale o problém globální, který ovlivňuje oceány po celém světě. Myslete na to, až si půjdete pro sovu vánoční pochoutku.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/diskuze/veda-skoly-vedci-zjistili-ze-kapri-po-konopi-utesene-pribiraji-40493135#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://rybanatalir.cz/clanky/vanocni-kapr-na-udici-jde-to

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)