Vánoční kaktus a období klidu: Letos vám na Vánoce pokvete
Vánoční kaktus je jednou z nejoblíbenějších rostlin, které mají tu výhodu, že kvetou v období Vánoc. Schlumbergera vás může potěšit svými nádhernými květy v obrovském množství. Navíc není náročná na pěstování, takže si ji mohou pořídit i méně zdatní zahradníci. To je také důvod její obliby. Pro zdravý a bujný růst jistě oceníte několik jednoduchých triků!
Co je vlastně vánoční kaktus?
Tato rostlina je zajímavá a atraktivní zejména svými květy. Avšak také stonky si zaslouží pozornost! Jsou totiž jakoby sestavené ze zelených vzájemně propojených segmentů, které mohou tak trochu připomínat papírové řetězy, které děti vyrábějí na vánoční stromečky. Na koncích těchto stonků se tvoří květy, které mohou mít různé barvy, nejčastěji však růžovo-fialovou. Vánoční kaktus roste do délky maximálně 30 cm a v přírodě jej klasifikujeme jako epifyt. To znamená, že ke svému růstu potřebuje jinou rostlinu, na které ale neparazituje.
Foto: Pixabay
Pozor na správnou zálivku!
Vzhledem k tomu, že Schlumbergeru považují mnozí za kaktus, domnívají se, že se zálivkou to vůbec nemusí přehánět. Bohužel, v přirozeném prostředí roste vánoční kaktus v tropickém a vlhkém podnebí. To znamená, že vyžaduje pravidelnou zálivku, i když šetrnou. A to i přesto, že ji můžeme pěstovat v substrátu pro kaktusy a sukulenty. Zálivku můžeme provádět přímo na substrát v oblasti kořenů. Zaléváme pravidelně, ale nepřeléváme, rostlina je náchylná na hnilobu. Je vhodné kaktus také stříkat vodou z láhve s rozprašovačem – nikoli v období květu! Navlhčením květu riskujeme to, že odpadnou!
Kam s ním?
Základem úspěchu je vybrat pro vánoční kaktus co nejideálnější prostor. Místo může být světlé i v polostínu, je ale třeba, aby nebylo na přímém slunečním světle. Sluníčko totiž snižuje atraktivitu rostliny. Podle odborníků je nejlepší jihovýchodní nebo západní parapet. Pokud máme volný pouze parapet na přímém slunci, raději volíme větší vzdálenost od okna. Hnojíme speciálními přípravky určenými pro sukulenty, jednou za měsíc ale můžeme přidat také univerzální živný roztok.
Necháte jej odpočinout?
Vánoční kaktus by měl mít dvě období klidu. To první je na jaře. Poznáte to tak, že květy odpadávají, výhonky se zmenšují a zelené stonky ztrácí pružnost a zmenšují se. Pokud zaznamenáte tyto jevy, přeneste kaktus to místnosti, kde je kolem 10 °C. Nezaléváme ani nehnojíme. Jakmile objevíme na zelených segmentech charakteristické vrásky, obnovíme zálivku. Druhé období klidu je v říjnu a listopadu. Pokud chcete, aby vánoční kaktus na Vánoce vykvetl, tak jej v těchto měsících přesuňte na místo kolem 10 °C, nezalévejte a nehnojte. Někteří dokonce kaktus přikrývají kartonovou krabicí, aby co nejvíce napodobily přirozené podmínky.
Zdroje info:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-kaktus-bozonarodzeniowy-pieknie-wyrosnie-na-swieta-sekrety-p,nId,5682429
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!