Vánoční kaktus a jeho pěstování
Vánoce, jedno z nejkrásnějších období v roce zejména pro naše děti, jsou neodmyslitelně spjaty s klasickou vánoční hvězdou, kterou si většina z vás pořizuje rok co rok. Zkuste letos tuto květinu vyměnit za bohatě kvetoucí vánoční kaktus. Nejčastěji kvete velkými zvoncovitými červenými květy právě v době Vánoc. Jak pěstovat vánoční kaktus a jak o něj pečovat?
Vánoční kaktus – pěstování
Pro pěstování vánočního kaktusu je vhodná hlinitopísčitá půda, koupit si můžete i přímo substrát k pěstování kaktusů. Ve vegetačním období ho umístěte na místo s rozptýleným světle, naopak v době, kdy má kaktus vegetační klid, je vhodné tmavší místo. Vánoční kaktus bohatě kvete, ale pouze tehdy, pokud jej nechátepřezimovat na chladnějším místě. Jeho květy nejsou pouze červené barvy, ale pořídit si jej můžete také s květy bílými, růžovými, žlutými anebo purpurovými. Nesvědčí mu příliš vysoké teploty, relativně nízká vlhkost mu nevadí.
Péče o vánoční kaktus
V období květu je vhodné vánoční kaktus čas od času mlžit. Dávejte si však pozor na to, aby květy nebyly příliš mokré. Vánoční kaktus můžete důkladně zalít, ale až poté, co je zemina dostatečně proschlá.Ve vegetačním období kaktus zhruba jednou za měsíc přihnojte běžným hnojivem na kaktusy. Další přihnojování v období klidu není potřeba. Při rozrůstání kaktusu můžete pozorovat to, že jeho stonky se ohýbají. Opravdu velké kaktusy je pak vhodné pěstovat v závěsných košících. Pokud se vám kaktus začne mírně svrašťovat, je to známka toho, že trpí nedostatkem vody, proto ho zalejte.
Péče v období klidu
V létě, tedy v klidovém období pro kaktus potřebuje zasloužený odpočinek zhruba na dva měsíce. V této době zálivku omezte. Zhruba 3 měsíce před kvetení ho umístěte alespoň na jeden měsíc do chladnější místnosti, poté jej opět přeneste zpět do místnosti s pokojovou teplotou. Jakmile se na kaktusu objeví poupata, dodejte mu více vody a začněte ho i více přihnojovat hnojivem bez vápníku, který by mohl kaktus zničit. Ideálně je co 14 dní. Po nasazení poupat rostlinu již v žádném případě nepřemisťujte, jinak by vám mohla poupata opadat. A na závěr ještě jedna zajímavost. Přestože se jedná o kaktus, ostny u něj budete hledat marně. Ty totiž vyrůstají ve formě nahnědlých až bílých chlupů na vrcholcích stonků. Důležité je také vědět, že vánoční kaktus je jedovatý.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.