Vánoční hvězdy: s trochou péče vám vydrží i několik let!

Vánoční hvězda

Vánoční hvězdy si obvykle kupujeme na Vánoce. I když se nejedná o drahou květinu, určitě z ní budete mít větší radost, pokud se vám podaří pěstovat ji po celý rok. A na Vánoce ji opět můžete „probudit“ ke květu! Přitom péče o tyto rostliny není až tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud se tedy chcete pyšnit rostlinou, kterou jste si „vypiplali“ sami, můžete to zkusit! Pro ten pocit se trocha péče navíc vyplatí.

Vánoční hvězdy si nepotrpí na chlad

I když máme vánoční hvězdy spojené právě s vánočními svátky, neznamená to, že se vyžívají v chladném počasí. Spíše naopak. Myslet bychom na to měli i při přemisťování rostliny (například z obchodu domů). Zabalte rostlinu do novin a venku ji mějte jen po nezbytně dlouhou dobu. Ideální teplota pro jejich pěstování je od 18 do 21 °C.

Vánoční hvězdy
Foto: Unsplash

Dostatek světla, ale pozor na průvan

Vánoční hvězdy vyžadují alespoň 6 až 8 hodin přímého slunce denně. To je důvod, proč je vhodné pěstovat je na okenním parapetu. V souvislosti s okny si ale dejte pozor na průvan. Ten je pro vánoční hvězdy neakceptovatelný a patří k velmi častým příčinám, proč rostliny nejenom neprospívají, ale často také hynou. Dejte si pozor také na průvan, který může způsobit klimatizace i otevírání dveří (v případě, že je rostlina u dveří).

Hnojení a zastřihávání vánoční hvězdy

Poté, co vánoční hvězda po svátcích odkvete, je vhodné začít s pravidelným měsíčním hnojením (tekuté hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny). Zalévejte jako obvykle a udržujte půdu vlhkou. Jakmile se rostlina zbaví „květů“ (čili zabarvených listů v horní části), začněte ji pravidelně prořezávat. Co přesně to znamená? Všechny stonky, které jsou příliš vytáhlé a narušují tvar rostliny. Ponechte si ty nejsilnější stonky. Jednou za dva měsíce odřízněte z rostliny asi 5 cm. Tím ji povzbudíte k dalšímu růstu.

V létě přesadit, v říjnu vyprovokovat ke kvetení

V létě je dobré rostlinu přesadit do větší nádoby a také do čerstvé zeminy. Pamatujte si, že čím více své rostlině dopřejete prostoru, tím větší velikosti naroste. V každém případě by nádoba měla mít na dně drenážní otvory. V průběhu října už je dobré začít se stimulací rostliny ke kvetení. To znamená, že aspoň na 12 hodin umístěte rostlinu do tmy (můžete ji jednoduše přiklopit kartonovou krabicí). Na konci listopadu pak rostlinu nechte zase bez zatmívání a v prosinci by vám měla vykvést.

Vánoční hvězdy za třpytky nepoděkují

I když se vám mohou zdát nazdobené rostliny hezčí, ve skutečnosti jim to škodí. Pokud nemáte v plánu rostlinu pěstovat i do příštího roku, může vám být jedno, jestli byla rostlina obarvena barvivy nebo posypána třpytkami. Chcete-li si ale svou rostlinu ponechat i do příštího roku, kupte si raději přírodní vánoční hvězdu a dozdobte ji různými zápichy a přírodními ozdobami, které neohrozí její zdraví a vitalitu.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/how-to-care-for-poinsettias-2/

https://www.bonami.cz/c/jak-pestovat-vanocni-hvezdu

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!