Vánoční hvězda: pokud chcete, aby na Vánoce vykvetla, začněte pracovat právě teď

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda (Poinsettia) patří k rostlinám, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Nemusíte si ji kupovat každý rok. Po Vánocích se o ni můžete náležitě postarat, aby vám následující rok opět přinesla květy. První krok je zapotřebí udělat už teď, v září. Dnes už můžete vybírat z různých barev „květů“ (ve skutečnosti se jedná o listy rostliny, které jsou různě zbarvené): červené, růžové, žluté, zelené aj.

Vánoční hvězda vyžaduje péči

I když je to poměrně nenáročná rostlina, pro obnovení kvetení je třeba něco udělat. Pokud rostlinu přenášíte (například z obchodu domů), zabalte ji do novin, které zajistí, že se zmírní teplotní šok. Příliš nízké teploty (stačí jen několik minut) mohou poškodit rostlinu, která pak ztrácí listy nebo dochází k jejich zkroucení. Avšak pozor: jakmile svou rostlinu přenesete domů, ihned ji vybalte. I příliš dlouhé zabalení rostlině nesvědčí.

Vánoční hvězda
Foto: Unsplash

Požadavky na pěstování

Vánoční hvězdy patří mezi tropické rostliny, což znamená, že milují světlo – ale ne přímé sluneční světlo. Dopřejte jim asi 6 hodin rozptýleného světla denně. Žádná část rostliny by se neměla dotýkat studeného okna. Ideální teploty přes den jsou 18 až 23 °C, což dokáže zajistit průměrný interiér. V noci by teploty měly být nižší – asi 15,5 až 18 °C. Rostlina nesnáší průvan a teploty pod 10 °C. Zálivku provádíme, když je horní vrstva zeminy suchá na dotek. Použijte tolik vody, aby vytekla ze dna květináče. Přebytečnou vodu okamžitě slijte. Rostlinu nehnojíme, když kvete. Po odkvetení je možné podávat univerzální hnojivo pro pokojové rostliny dle návodu na obalu.

Vánoční hvězda na jaře

  • Začátek března je časem prořezání – každý ze starých kvetoucích stonků seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Na každém ze starých stonků nechte jeden až tři listy. To vyvolá nový růst.
  • V dubnu zalévejte rostlinu vždy, když vyschne horní vrstva půdy. V březnu i dubnu by rostlina měl být na světlém místě při teplotě 15,5 až 21 °C.
  • V květnu seřízněte stonky na výšku 10 až 15 cm nad zeminou a přesaďte do větší nádoby s novou zeminou. Zalijte a dejte na světlé okno při teplotě 18 až 23 °C. Zalévejte dle potřeby. Jakmile začne nový růst začněte hnojit každé dva týdny.

Letní péče o rostlinu

  • Červen už je období, kdy můžete svou rostlinu přesunout ven. Důležité je, aby noční teploty neklesly pod 10 °C. Pravidelně zalévejte a hnojte. Abyste podpořili boční růst, můžete seříznout 5 až 7,5 cm listů.
  • V červenci seřízněte každý stonek asi o 2,5 cm. Díky tomu bude rostlina pěkně hustá. Přesuňte ji na plné slunce. Zalévejte a hnojte.
  • V polovině srpna opět zaštípněte, pokračujte v zálivce a hnojení.

Vánoční hvězda na podzim

  • Počínaje 21. zářím schovejte rostlinu na tmavé místo (do skříně, pod krabici, do sklepa) vždy na 13 hodin denně. Zbylých 11 hodin by rostlina měla mít naopak jasné světlo. Noční teplota by měla být asi 15,5 °C. Pokračujte v zalévání a hnojení. Rostlinou otáčejte, aby měla rovnoměrný růst.
  • V říjnu byste rostlině měli dopřát úplnou tmu 15 hodin denně, abyste dosáhli kvetení v polovině prosince. Zbylých 9 hodin by mělo být na světle. Zalévejte dle potřeby a hnojte.
  • Listopad už znamená přerušení dlouhého období tmy. Umístěte ji na slunné místo, které má alespoň šest hodin přímého světla. Omezte zálivku a hnojení. Už byste měli vidět poupata.

Zdroje info:

https://www.pesches.com/blogs/news/poinsettias-care-maintenance-and-re-blooming

https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/poinsettia/how-to-make-poinsettia-turn-red-make-a-poinsettia-rebloom.htm

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!