Vánoční brambořík – co dělat, když se mu doma nedaří
Patří mezi klasické sváteční květiny, ovšem až příliš často uhyne už během jediného měsíce. Mezi nejčastější obtíže patří plísně nebo napadení sviluškou. Poradíme vám, co v takovém případě dělat.
Potřebuje především chladné a světlé místo – potom s chutí pokvete svou křehkou krásou od podzimu až do jara. Bramboříky potřebují také vyšší vzdušnou vlhkost a dostatek čerstvého vzduchu. Mini skleníčkem se jim tedy rozhodně nezavděčíte.
Ideální květina na chodbu nebo do ložnice
Nejvíc se jim líbí při teplotách 10-15 °C, takže rozhodně nejde o květiny, vhodné např. do obývacího pokoje. Ale ani to není všechno. I tak ho často postihnou plísně, listy se pokryjí šedavou vrstvičkou a rychle odumírají, stejně jako květy.
Nejlepším lékem je prevence – nikdy nesmíte brambořík zalévat přímo na hlízu a všechny odkvetlé květy i zvadlé listy opatrně odtrhávejte či odkruťte až u báze. Právě v jejich zbytcích propuká plíseň nejčastěji. A co dělat, když se plíseň přece jen objeví? Všechny postižené části odřízněte čistým nožem (po každém řezu ho namočte do alkoholu) a řezy dezinfikujte světlým roztokem hypermanganu (do menšího hrníčku stačí 2-3 zrnka).
Náš tip: Žloutnutí listů nemusí znamenat jen plíseň, někdy je bramboříku zkrátka příliš teplo.
Foto: Pixabay
Svilušky a mšice umravní olej i mýdlo
Pokud to přece jen jinak nejde a musíte brambořík alespoň na čas pěstovat v teplejší místnosti, často ho napadají svilušky nebo mšice. Platí na něj mýdlový roztok nebo postřik s přidáním jedlého oleje. Ten zalepí škůdcům dýchací otvory, ale přitom je nezávadný pro použití v interiéru. Opakovat lze podle potřeby.
Přinesli jste si domů roztočíka? Pak je boj předem ztracený
Pokud se však bramboříku začnou kroutit listy a jako bonus mají všechny nové formu jen zakrnělých pahýlků, máte tu čest s roztočíkem bramboříkovým. Ten se nijak zničit nedá a napadenou rostlinu je třeba rychle vyhodit, aby tito drobní tvorečkové nenapadli i jiné rostliny v okolí.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)