Vánoce natvrdo i naměkko – jakými vejci zpestřit sváteční tabuli
Slepičí vejce v kuchyni asi nikoho nepřekvapí. Ovšem v obchodech se objevují i mnohá jiná. Víte, jak využít vejce křepelčí, koroptví, bažantí nebo třeba pštrosí? Máme pro vás takového malého průvodce použitím různých druhů vajec.
Koroptev, bažant a křepelka
Na první pohled si mohou být poměrně podobná, zvláště nemáte-li na tomto poli žádné zkušenosti. A v obchodech bývají k vidění nejčastěji – a právě proto s nimi začneme.
Křepelčí vejce jako lahůdka svátečního stolu
Křepelka klade vajíčka opravdu maličká. Ale nenechte se mýlit – nejsou nijak křehká. Naopak. Pod skořápkou se ukrývá poměrně odolná blána, takže je lze mnohdy naťuknout jen za pomoci špičky nože. Vaří se nahniličko nebo naměkko. Využijte je v aspicích, marinádách nebo v salátech. Vaří se cca 2,5 – 4,5 minuty podle způsobu použití.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bažantí a koroptví vejce jsou vcelku podobné
I tato vajíčka se vyznačují poměrně pevnou skořápkou. Obvykle se servírují vařená natvrdo. Platí pro ně tytéž charakteristiky jako pro křepelčí vejce.
Vejce od upovídaných perliček překvapí
Na dvorku je nepřeslechnete a jejich vejce ani nepřehlédnete. Bývají bílá a o něco větší než slepičí. Oproti nim se však vyznačují opravdu jemnou chutí. Podávají se uvařená nahniličko (3 minuty) nebo natvrdo (5 minut). Poté je oloupejte a nakrájejte na úhledná kolečka. Servírujte nejlépe jen se salátem, tak jejich chuť vynikne nejlépe.
Pštrosí vejce jsou vzácná, nabídnou však zajímavý zážitek
Pokud máte v okolí pštrosí farmu (kterých na našem území stále přibývá), určitě se na možnost koupě pštrosího vejce poptejte. Jsou asi 20 x větší než slepičí a chutnají velmi dobře. Používat je můžete podobně jako vejce slepičí – skvělá je z nich zejména omeleta nebo míchaná vajíčka. Jen pozor, aby nebyla tzv. nasezena. To se stane ve chvíli, kdy na ně bude příliš dlouho působit slunce. Svého dodavatele si proto předem prověřte.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)