Vajgélie: Pěstování nenáročného keře
Kvetoucí keře umí ozdobit jakoukoli zahradu. Jedním z nejcennějších je bezesporu vajgélie. I proto si ji představíme mnohem podrobněji. Jedná se tedy o keř s názvem vajgélie bohatokvětá, latinsky též označovaná jako Weigela floribunda. Botanicky se řadí do čeledi zimolezových. Dokáže vytvořit opravdu mohutné keře, které se hodí jak do travnatých ploch, tak i do míst, kde jsou skalky. Vyznačuje se krásnými dvoubarevnými listy, jež vypadají dekorativně i v době nekvetení.
Pestrobarevné zvonky
Vajgélie v době svého květu nabízejí krásnou směsici pestrobarevných zvonků. Nejčastěji jsou bílé, sytě růžové anebo červené. Typické jsou u těchto rostlin také listy elipsovitého tvaru a délky až 10 centimetrů. Ke kvetení dochází u vajgélie v období května až června. Před příchodem toho správného léta se tak můžete těšit na jeho jakousi pestrobarevnou předzvěst.
Zásady pěstování vajgélie
V první řadě se soustřeďte na půdní podklad. Ten by měl být výživný. Vajgélie je jinak schopná růst jak na plném slunci, tak i v mírnějším polostínu. Optimální je ale přece jenom v nižších polohách, kde je tepleji. Pozor na suché a chudé půdy. Tady vám keřík zřejmě neporoste tak, jak byste si představovali. Velkou výhodou vajgélií je bezesporu poměrně vysoká mrazuvzdornost. Někdy se sice stane, že zamrznou, nicméně po řezu dokážou opět rašit a růst.
Množení a řez vajgélií
K množení vajgélií dochází prostřednictvím bylinných řízků. Ty dřevité se chytají velmi špatně a nakonec neporostou. Stoprocentně je zapotřebí každým rokem staré dřevité části zaříznout a keřík tímto způsobem omladit. Musíte se smířit i s tím, že po důkladném řezu vám vajgélie jednu sezonu nepokvetou. Keřík ale i tak dokáže vytvořit na zahradě tu správnou atmosféru. Bez květů se tedy logicky můžeme obejít.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.