Václavka obecná: Nebezpečný parazit, na kterém si pochutnáte i v říjnu
Víte, jaké houby by se daly na podzim sbírat doslova kosou? Řeč je nepochybně o václavkách. Houby spjaté se svatým Václavem představují jakousi klasiku našich lesů. Takový guláš z václavek je naprosto originální a skvělou záležitostí. Václavky lze ale připravovat i jinými způsoby. My se na václavku obecnou podíváme podrobněji v následujících řádcích z několika pohledů a přidáme i několik zajímavých fotografií.
Největší a nejnebezpečnější parazit stromů v ČR
Z tohoto pohledu je václavka obecná a její příbuzné druhy ne příliš vítaným hostem. U napadené dřeviny dochází k velmi intenzivní hnilobě, jež vede k jejímu expresnímu zániku. Houby vyrůstající z rhizomorfů, tedy jakýchsi řetězců, dokáže nepříjemně škodit. Tyto podzemní řetězce mohou být neskutečně dlouhé. Pokud najdete václavku na zahradě nebo v sadu, měli byste se mít na pozoru. Vaše dřeviny mohou být v ohrožení.
Václavky: Foto Radek Štěpán
Poznáte ji vcelku jednoduše
Už podle krásné hnědé až medové barvy. Klobouk tradičně měří od 2 do 15 cm v průměru a třeň od 5 do 15 cm. U mladších plodnic se setkáváme s vyklenutým kloboukem, u starších spíše se zploštělým až prohnutým. Zapomenout nelze na zřetelný prsten a lupeny, jež jsou v mládí bílé, později hnědnou. Dužnina je také bílé barvy a houba se vyznačuje velmi intenzivní vůní. Podle odborníků je v Evropě nějakých 6 druhů václavek.
Václavky: Foto Radek Štěpán
Na sv. Václava to mnohde pouze začíná
Přesně tak, častěji se spíše tato houba začne vyskytovat v lesích, sadech a na loukách až později. Tradičně roste přímo na odumřelých dřevinách, případně v trávě nebo i v lese. Může napadat i živé stromy. Takřka vždy ji nacházíme v trsech. Tím pádem můžeme mít košík plný velmi brzy. Vyrazit na václavky můžete klidně i nyní na konci října.
Václavky: Foto Radek Štěpán
Sbírejte jen mladé plodnice a pořádně poduste
V každém případě je třeba sbírat mladší většinou ještě nerozvité plodnice. Starší bývají napadeny plísní, navíc jsou tuhé. Jinak se vyplatí václavky pře přípravou jakéhokoli pokrmu pořádně povařit, obsahují porci mírného jedu, jež by mohl člověku uškodit. Co se týká samotného uchování, na sušení spíše zapomeňte. Moc tuhnou. Ideální je tyto houby podusit a následně zamrazit. Vynikající jsou mimo zmíněného guláše také václavky na česneku a bazalce.
Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/hobby/atlas-hub/vaclavka-obecna-armillaria-mellea.A080512_125427_receptar-bylinky_tyn
Václavky: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.