V-forma pěstování maliníku
Pěstujete na zahradě maliny? Aby ne! Vždyť se jedná o ovoce, které každé dítě miluje. Když dozrají plody, jsou malými nenasyty keře doslova obsypány. Pěstování malin není nijak složité. My se postupně podíváme na některé základní aspekty pěstování malin podrobněji. Zaměříme se na půdu, péči o ně a také na specifické vyvázání do takzvané V podoby. Ta je v poslední době poměrně oblíbená.
Sluníčko a vláha jako předpoklady úspěchu
Víte, kolik let lze maliník pěstovat na jednom jediném místě? Klidně i 8 až 10 let. Právě proto je nezbytné vědět, jaké stanoviště je nejvhodnější. Vyroste vám prakticky bez potíží i v polostínu, má ale mnohem menší množství květů a samozřejmě i plodů. Optimální poloha je na přímém slunci a v závětří. Jinak se vyplatí myslet i na dostatek vláhy. Mnozí lidé maliny vůbec nezalévají, pokud by tak ovšem činili, celkový objem sklizně by se samozřejmě zvýšil.
Pozemek pro maliník je třeba mít před výsadbou připravený
K výsadbě malin se přistupuje na podzim, nicméně možné je vysadit maliníky i na jaře. V tomto případě je třeba nadzemní část zkrátit na 20 až 40 cm. Záhon musí být dokonale zrytý a vyčištěný. Maliny mají velmi mělké kořeny. Při jarním okopávání si dejte velký pozor na to, abyste kořeny neporušili. Jinak také zvažte, zdali maliník dáte k plotu, jelikož vytváří poměrně bujně odnože. Tím pádem se prostor pro jeho pěstování zvětšuje. Kolize s plotem není optimální. Půdu u maliníku určitě obohaťte také kompostem. Co se týká pH prostředí, pohybovat by se mělo mezi 5,5 až 6,5.
V-forma pěstování maliníku
Jak vypadá V-forma maliníku, si můžete prohlédnout na obrázku níže. Ze dvou stran se pruty vyvážou na konstrukci. Uprostřed samotné konstrukce se budou vyvíjet mladé pruty, jež se tímto krokem podpoří. Jinak lze také ještě řešit hrůbkovou kultivaci, která se hodí při pěstování maliníku v ne příliš dobrých podmínkách, kdy je půda těžká, studená a přemokřená.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.