V Brně roste unikátní mutant, hledají mu partnera – jiného si běžně dopřáváme na talíři
Když se řekne mutant, vybavíme si něco strašidelného, nepřirozeného – a vůbec něco, co by mělo okamžitě vyhynout (nebo ještě lépe by to nemělo ani vzniknout). Ovšem brněnští vědci v aktuální době spravují jeden opravdový unikát. Znáte strom jinan dvoulaločný alias Gingko biloba?
Ano, je to ten krasavec, který se v nezměněné podobě vyskytoval na Zemi už za dob dinosaurů. V současnosti jde však spíše o skomírající a dále se nevyvíjející linii. Tedy to podle všeho alespoň donedávna tak vypadalo.
Unikátní jinak z Brna
Rostliny se musí neustále přizpůsobovat nejrůznějším klimatickým změnám. A možná to je důvod, proč v Brně vznikl právě tento „mutantní unikát.“ Semena jinanu se tady vyvíjela přímo v půdě a dost možná se na nich podepsaly zdejší ne vždy právě mírné mrazíky.
Semenáček jinanu, který zde roste, totiž nemá dvě běžné sady chromozomů, ale hned čtyři. Pokud víme, jde o jediný takovýto exemplář na světě. A protože jinany se dělí na samčí a samičí rostliny, nutně potřebuje partnera, aby se mohl i nadále rozmnožovat.
Foto: Pixabay
Unikát, který nikde jinde nepřežil
Pokud víme, jde o prvního polyploidního mutanta jinanu, který se za dob jeho existence vyskytl. Pokud se někde objevily i jiné netypické rostliny, nedokázaly přežít. Aktuálně mu proto vědci hledají ve světě jiný protějšek s podobnými vlastnostmi, díky němuž by mohl vzniknout docela nový unikátní druh jinanu.
Pokud si však myslíte, že si příliš zahrávají s přírodou, pletete se. Koneckonců – docela obyčejný květák je něco podobného. V přírodě by nepřežil, ale protože ho kdysi lidé náhodou našli věnovali mu péči, můžeme si ho dnes dopřávat na talíři pravidelně.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/unikatni-objev-botanika-jinan-brno.A160803_134310_brno-zpravy_krut
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)