V březnu je ten správný čas pro dělení trvalek
Víme, kolik rostlin lze získat z jednoho trsu, pokud vsadíte na maximálně efektivní postup. Záleží jen na tom, kolik jich chcete využít a kde.
Obyčejným dělením lze totiž dělit pouze ty trvalky a trávy, které mají více než jeden vegetační vrchol. Většinou se tedy rychle šíří po okolí a patří mezi vděčné zahrádkářské stálice.
Jaké trvalky jsou pro dělení trsů vhodné?
Nabídka na našich zahrádkách je velmi pestrá, namátkou lze uvést názvy jako:
- hvězdnice (Aster),
- plamenek (Phlox paniculata),
- bohyška (Hosta),
- záplevák (Helenium),
- zavinutka (Monarda),
- vytrvalé proso (Panicum virginatum),
- ozdobnice (Miscanthus),
- řebříček (Achillea),
- kostřava (Festuca),
- pěchava (Sesleria).
Mohli bychom jich samozřejmě jmenovat mnohem více, ale pro poměrně dobrý přehled tyhle informace stačí.
Dělení trsů je opravdu jednoduché
Stačí jen požadovanou rostlinu vyrýt ze země s co největším kořenovým balem. Poté jednoduše rukama v zahradnických rukavicích, rýčem nebo nůžkami oddělte jednotlivé části trsu. Kolik jich bude, záleží jen na vás.
Foto: Pixabay.com
Kolik trsů je možné získat z jednoho celku
Teoreticky lze samostatně zasadit každou rostlinu, která má samostatný vrchol, bázi a dostatečné množství kořenů. Nevýhodou však je, že takto samostatně oddělené růžice mají téměř vždy výrazně poškozený kořenový systém a nehodí se tedy k přímé výsadbě.
Opravdu malé růžice trvalek vyžadují speciální péči
Zatímco trsy rozdělené na dva nebo tři kusy můžete směle opět svěřit záhonu, menší celky raději přesaďte do květináčů a předpěstovávejte v pařeništi. A na záhon je vysaďte až ve chvíli, kdy dostatečně zesílí. Poté je péče o ně už úplně stejná jako o trvalky, získané třeba ze zahradnictví. Brzy vám zesílí a vytvoří tolik žádoucí kompaktní výsadbu pro potěchu oka i duše.
Náhledové foto: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)