Užitečný hmyz na vaší zahradě: tyto své spojence nehubte!
Jakmile na své zahradě uvidíme hmyz, hned nás napadne, že to může být začátek velkého problému. Skutečností je, že hmyz na zahradě, který řadíme mezi škůdce, snižuje úrodu, poškozuje rostliny a přenáší nemoci z jedné rostliny na druhou. Avšak existuje ale také hmyz, který může být užitečný. Například tím, že požírá škůdce. Proto byste se hned neměli pouštět do hubení všech živých broučků, které ve své zahradě odstraníte.
Hmyz vs. pesticidy
Používat hmyz k odstranění škůdců je nejen chytré a levné řešení, prospějete tím také životnímu prostředí. Pesticidy mohou ohrozit lidské zdraví a kromě škůdců zničit i organismy, které jsou prospěšné. Nejedná se tedy jen o užitečný hmyz, ale také užitečné bakterie, které žijí v půdě, nebo houby, roztoči, pavouci a další.
Zlatoočka
Tyto malé tvorečky známe všichni: jsou zelení s průhlednými křídly a často ze zahrady vletí až k vám domů. Dospělí se živí pylem a nektarem z květin a pro ostatní brouky jsou neškodní. Avšak larvy jsou skuteční predátoři. Jejich oblíbenou pochutinou jsou mšice, červci, svilušky či hmyz ze skupiny merovití. Obvykle už dospělá zlatoočka kladou svá vajíčka tam, kde se nachází škůdci – tedy budoucí potrava pro larvy. Pokud byste chtěli v zahradě více zlatooček, zaměřte se na pěstování žlutě zbarvených květin.
Foto: Pixabay
Chrousti
Chrousti, zejména ti z čeledi vrubounovití (Scarabaeidae) jsou pro mnohé škůdce nebezpeční. Tato skupina je tvořena minimálně 500 různými druhy chroustů. Liší se velikostí i zbarvením (někteří jsou černí, jiní šedí, nebo mají dokonce duhový lesk). Kromě brouků chrousti snědí i žížaly, hlemýždě, housenky a dokonce i některé obojživelníky.
Berušky
Berušky čili slunéčka sedmitečná jsou jedním z nejznámějších a nejužitečnějších brouků. Červené krovky s černými puntíky znají už malé děti. Jejich oblíbenou potravou jsou mšice. Červci, svilušky, larvy much či housenky motýlů se ale na jejich jídelníčku také objevují. Nebezpeční jsou pro škůdce larvy i dospělé berušky. Tito užiteční broučci přezimují v listech, které sklízíme, abychom se vyhnuli různým chorobám, nicméně pro berušky bychom je měli zachovávat.
Pavouci
Spousta z nás se bojí pavouků, nicméně i ti mohou být velmi užiteční. Jsou to predátoři, kteří se živí širokou škálou brouků a larev. Pavouci mohou své oběti chytat do sítí nebo různých pastí, popřípadě na ni rovnou skočit.
Ploštice
Ploštice patří mezi dravý hmyz, a jako takový přispívá ke snížení počtu škodlivých organizmů na zahradě. Hladěnka hajní nebo Macrolophus pygmeus patří mezi jejich oblíbenou potravu. Pochutnají si ale i na jiných škůdcích, a to jak na dospělcích, tak také larvách či vajíčkách. Jejich výhodou je také to, že se objevují už brzy na jaře a zalézají až na konci podzimu.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-145311-skudci-nebo-uzitecni-predatori
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!