Uzený bůček jako žvýkačka: Chyba, která může uzení dokonale znechutit
Milujete uzení a rádi si dopřejete především vynikající uzené maso? Jakýmsi králem mezi vším je bezesporu vepřový bok. Tradiční uzený bůček je dokonale prorostlý a obsahuje oproti pleci nebo kýtě velké množství tuku, jenž je bezesporu nositelem chuti. Ne vždy se ale bůček podaří vyudit tak, jak byste si představovali. Nejčastější chybou bývá, že se bůček nedá po vyuzení rozkrojit, je totálně gumový. Pokud se to stalo i vám, jste na správné adrese. My se totiž zaměříme podrobněji na příčinu těchto potíží.
Nízká teplota uzení
Ač je v mnohých publikacích a na internetu psáno, že se bůček má udit na teplotu okolo 60 stupňů Celsia, je třeba teplotu zvýšit. Především na sociálních sítích se lze setkat s tím, že někdo udil bůček právě na tuto teplotu klidně i 16 hodin, ale nakonec byl jako žvýkačka. Maximálně tuhý a prakticky se nedal jíst. Ideální je teplotu zvýšit, ač to mnozí nedoporučují. Maso by mělo mít v jádru teplotu okolo 70 až 75 stupňů po dobu minimálně 10 až 15 minut. S takto studeným kouřem to samozřejmě není možné.
Vkládání bůčku do udírny: Foto Radek Štěpán
Zvýšit teplotu se vyplatí
My udíme zhruba na nějakých 70 až 80 stupňů Celsia 12 hodin a bůček se bez problémů vyudí. Jeho výsledná podoba i chuť jsou skvělé. Určitě se to ale s teplotou nevyplatí přehánět. Zároveň byste měli bůček z udírny také včas vytáhnout. V opačném případě se stane, že se maso dokonale vysuší, což není žádoucí.
Maso před uzením: Foto Radek Štěpán
Maso v průběhu uzení: Foto Radek Štěpán
Ideální je test
Přesně tak. Po nějakých 10 hodinách uzení můžete bez problémů do tukové části zabořit prst. Pokud to půjde, maso by mělo být hotové. Ideální je ovšem zakrojit a vyzkoušet. Takto to poznáte na 100 %. Navíc si dokonale pochutnáte. Nám to takto zatím vždy vyšlo a byli jsme spokojení.
Zdroj info: Autor
Uzený bůček: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.