Uzení masa není věda: Pár jednoduchých rad pro začátečníky

Domácí uzené maso

Rozhodli jste se vyudit nějakou specialitu? Jasně, sáhnout můžete klidně po masu, sýru, případně po jakékoli jiné potravině. Jestliže se řadíte mezi začátečníky, určitě se vyplatí si něco málo o uzení přečíst. Až poté pak můžete začít. Výsledkem budou jistě skvělé dobroty, na nichž si spousta lidí pochutná. My se podíváme na to, co byste si měli na začátek před uzením dobře rozmyslet.

Dřevěná, zděná, nebo plechová udírna?

Máte v čem udit? Pokud ne, je třeba se nejprve rozhodnout, jaký typ udírny zvolíte. Jakousi klasiku představuje dřevěná udírna. U ní je ale třeba počítat s tím, že rychleji prochladne. Podobně je na tom udírna kovová, která také prochladne rychle a možná se o trochu déle rozehřívá. Nejdéle se rozehřívá udírna zděná, nicméně dokáže velmi dobře a konstantně držet teplotu, což je pro vás pochopitelně ideální. Jinak existují také malé udírny elektrické, nicméně jejich služeb domácí udiči spíše nevyužívají.

UdírnaDřevěná udírna: Foto Radek Štěpán

Správné dřevo jako základ

V první řadě je zapotřebí mít přichystané správné dřevo na uzení. Ideální jsou tvrdé dřeviny typu buku nebo ovocná dřeva. Výborná je třeba jabloň, trnka nebo jiné ovocné stromy. Dřevo musí být dokonale proschlé a zbavené kůry. Doba schnutí u dřeva by měla činit minimálně dva roky. Čím déle, tím lépe.

Štípané dřevoDřevo na uzení: Foto Radek Štěpán

Udit, nebo douzovat?

Jestliže s uzením pouze začínáte, můžete si klidně něco jen tak doudit. Pokud si koupíte kabanos, rozhodně není od věci dát jej na několik hodin do udírny. Stejně tak se dají doudit i klobásy nebo již vyuzené maso. Potraviny pouze nasají onu skvělou kouřovou vůni a budou vynikající. Uzení je mnohem delším procesem, který pojímá mimo jiné také naložení masa.

Maso, sýry a kabanos

Uzení masa a sýrů: Foto Radek Štěpán

Zkuste sýr

Také ten je z hlediska uzení poměrně jednoduchou záležitostí. Stačí mít pouze punčochu či střevo. Právě papírové střevo je vhodnější. Tak jako tak by se měla teplota uzení sýra pohybovat kolem 60 stupňů Celsia. Jestliže teplota přesáhne 100 stupňů, sýr přes punčochu proteče, což si nepřejte. U střev se to nestává, nicméně i tak rozhodně nezkoušejte udit na maximální teploty.

Uzený sýr ve střevěUzený sýr v papírových střevech: Foto Radek Štěpán

Důležitá je správná teplota

Při uzení masa záleží na tom, o jaký druh masa se jedná. Třeba vepřový bok nebo krkovice o hmotnosti kolem 1 kg  se udí při teplotě od 65 do 75 °C nějakých 6 až 7 hod. Kuřecí prsa s kůží by měla strávit v udírně o teplotě 80 až 90 °C zhruba 3 až 4 hodiny. Pokud udíte klobásy, může to trvat klidně i 7 až 8 či více hodin při teplotě od 60 do 70 °C. O teplotách je ideální si přečíst přímo v některé specializované knize o uzení.

Maso, sýry a kabanos

Vyuzené maso, kabanos a sýr: Foto Radek Štěpán 

Zdroje info: Autor, prima-receotar.cz, udirny.cz

Domácí uzené maso: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.