Uzení masa jako noční můra: Vyvarujte se triviálních chyb

Maso na uzení

Konečně jsme se dočkali. Sezona uzení je v plném proudu. Ano, samozřejmě se najde spousta lidí, kteří udí maso, sýry a jakékoli další potraviny v průběhu celého roku, nicméně nyní je to i z pohledu počasí optimální. Uzení masa bývá během na dlouhou trať a často se člověk setká také s neúspěchem. Mohou za něj bohužel triviální chyby. My se na některé nejznámější podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Nakládání masa na uzení jako past

Máte osvědčený recept na nakládání masa? Pokud ano, není co řešit. Nejčastěji se s problémy setkáváme u různých nálevů. Ty mohou obsahovat nedostatečné množství soli, nebo v nich maso může být namočeno jen částečně. Tím pádem se pochopitelně kazí. Jakousi jistotu představuje nakládání nasucho, kdy se masou pouze obalí v soli a česneku. Tady je ale třeba počítat s tím, že se sůl dovnitř masa příliš nedostane. Hodně dobrou volbu představuje nakládání masa do vakua. Do masa se velmi jednoduše vmasíruje sůl a česnek. Následně se jednotlivé kusy zavakuují. Naloženo takto bývá maso kolem 4 týdnů. Pak budete mít jistotu, že po vyuzení bude skvělé. Podívat se můžete na naše nakládání masa do vakua.

Maso ve vakuu

Nakládání masa do vakua. Foto Radek Štěpán

Prochladnutí udírny

Máte dřevěnou udírnu? Pokud ano a udíte v poměrně velkých mrazech, nejspíše se setkáte s tím, že vám udírna prochladne. Často se stává také to, že se dobře nepohlídá oheň, který může kompletně vyhasnout. Následující topení je pochopitelně na škodu. Přijde spousta kouře a dehtu, který masu uškodí.

Krátký kouřovod

Další velký problém. Maso se pak spíše peče, než udí. Navíc dochází k nepříjemnému dehtování, jež pak vede k černé barvě masa.

Udírna

Udírna s kratším kouřovodem: Foto Radek Štěpán

Nevhodné nebo nevysušené dřevo na uzení

Dřevo k uzení musí být kompletně vyschlé. V opačném případě se setkáte s tím, že bude maso celé černé. Ideální je nechat dřevo vyschnout minimálně po dobu dvou let. Co se týká vhodných dřevin, pak jsou ideální buky, nebo třeba ovocné stromy. Zapomeňte na jehličnaté stromy a třeba duby. V každém případě není od věci zbavit dřevo kůry. Ta zrovna dvakrát dobrá na uzení není.

Dřevo na uzení

Příprava dřeva na uzení: Foto Pixabay

Hlídejte si teplotu

Nesmí se stát, že teploty vyskočí nad 100 stupňů Celsia. Při takto dlouhodobě nastavené teplotě budete mít maso spíše upečené než vyuzené, což nechcete. Důležité je podívat se na přehled teplot na uzení masa a řídit se jím.

Chyb při uzení může být ale mnohem více. Pokud o některých dalších víte, klidně se s námi o informace podělte v komentářích.

Zdroje info: Autor, https://www.mix24.cz/uzeni-masa-ma-sva-pravidla-lide-je-casto-nedodrzi-a-znici-tak-jeho-chut/, https://prima-receptar.cz/uzeni-masa-neni-veda-staci-jen-vedet-jak-na-to/

 Spálené maso v udírně: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.