Už jste řešili zazimování oleandru? Tady máte několik zajímavých rad

Oleandr

Jak co možná nejlépe zazimovat oleandr, aby byl na jaře v nebývalé kondici? Přesně tuto otázku si klade spousta pěstitelů této krásné rostliny. V potaz je třeba brát spousty různých důležitých aspektů. Myslet na všechny je poměrně náročné. Právě z toho důvodu jsme pro vás připravili několik dobře mířených rad týkajících se právě těchto rostlin. Než k nim přejdeme, podíváme se podrobněji na samotnou domovinu oleandrů a teploty, jež tam musí snášet.

Teplota v původních zemích je pro oleandry optimální

V první řadě je zapotřebí předznamenat, že oleandry ve své domovině fakticky žádné zazimování nepotřebují. Původní kultivary rostly okolo Středozemního moře až někde k Malé Asii. Dokonce se nacházely i v úpatí Himalájí a v oblasti Číny. Všechny tyto kouty světa spojuje fakt, že v letním období tady vystoupá teplota někam v maximu do 30 °C. Naopak v zimě ale neklesne pod cca 2 °C, často osciluje i kolem 8 °C. Oleandr dokáže snášet krátkodobě mrazy do nějakých -7 °C. Při dlouhodobějším pobyt v mrazech začnou odumírat nové výhonky a oleandr fakticky nepřežije.

Stěhování do interiéru nezbytností

U nás se prostě stěhování oleandrů dovnitř nevyhneme. V zimě prožívají klidové období a my bychom jim měli připravit podobné klima, jaké mají v své domovině. Optimální je tedy místnost, v níž se teplota pohybuje zhruba v rozmezí od 2 do nějakých 12 °C. Pokud máte doma citlivější odrůdy, pak dbejte na to, aby teplota vůbec neklesla pod oněch tradičních 8 °C. Přestěhovat ji lze fakticky kamkoli garáží počínaje a sklepem či skleníkem konče. Mnohdy postačí i chladnější chodba s dostatečným množstvím světla.

Zálivka a další aspekty

Klidový režim je nutné dodržovat po všech stránkách. Zapotřebí je tedy i omezení zálivky. Tu řešte až v momentu zjevného proschnutí kořenového balu. V misce pod květináčem vodu stoprocentně nenechávejte. Pozor i na tvrdost vody. Raději ji nechte delší dobu před zálivkou odstát. Když bude teplota vyšší, připravíte se o krásné velké květy, Podívejte se také občas, jestli rostlinu nenapadnou puklice či štítenky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.