Už jste přičichli k voňavé fialce?

Fialka

Jaro je obdobím, kdy konečně začínají kvést voňavé jarní květiny. Jednou z nich (a jednou z nejoblíbenějších) je fialka – botanicky violka vonná či Viola odorata. Věděli jste, že fialku, jak ji většinou nazýváme, můžeme sbírat nejen pro její voňavé květy, ale také pro její léčivé účinky? Využít můžete celou rostlinu – oddenek, nať, listy i květy.

Jak poznáte fialku?

Kdo by tuto kytičku neznal? Kvete v březnu a dubnu a typicky má fialovou barvu. Méně často už ji můžeme najít v bílé barvě. Málokdo ví, že byla vyšlechtěna taktéž s červenými a růžovými květy. Fialka má okrouhlé listy, které mají typické uspořádání – rostou z oddenku, lodyha se netvoří. Roste v parcích, lesích, najdete ji také na okrajích cest. Bezpečně ji poznáme taktéž podle pronikavé a velice přitažlivé vůně.

Využití fialky

Na jaře – v době květu – se používá celá nať, na podzim se sbírají pouze oddenky. Rostlina obsahuje látky, jako jsou saponiny, sliz, glykosidy, voskové látky, alkaloid violin. Tyto látky pomáhají při nachlazení a zahlenění. Další skvělou složkou v nati i oddencích je kyselina salycilová. Ta je vhodná k použití proti vzniku revmatismu a dně. Fialku tedy považujeme prospěšnou jak pohybovému ústrojí, tak také dýchací soustavě. Jako takovou ji můžeme používat při angíně.

Fialka

Jak se fialka používá?

Jakým způsobem se ale dá fialka použít? Není jedovatá, takže není potřeba bát se vnitřního použití. Z fialky se připravuje čaj, který je vhodný k samotné konzumaci i jako kloktadlo. Taktéž se používá zevně v podobě obkladů. Takové obklady se používají při kožních problémech. Dalším vhodným použitím fialky je její využití v kuchyni. Do salátů tak můžete přidat čerstvé zelené listy fialky. Saláty, zákusky či nápoje můžete ozdobit nádhernými květy fialky.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!