Už je čas: Za správnou únorovou péči se borůvky odvděčí několikanásobnou úrodou
Už je čas: Za správnou únorovou péči se borůvky odvděčí několikanásobnou úrodou. Únor se může nezkušenému zahradníkovi jevit jako klidné období, ale pro milovníky borůvek je to ideální okamžik pro přípravu půdy pro bohatou letní sklizeň.
Správný řez a péče během tohoto měsíce nejenže ochrání vaše rostliny, ale také vám zajistí prosperující keříky, které vás za pár měsíců odmění lahodnou úrodou lahodných bobulí.
Proč je únor ideální dobou pro údržbu borůvek?
Borůvky v únoru spí, což je ideální doba pro jejich prořezávání a další přípravu. Když si totiž vezmete nůžky do ruky právě nyní, minimalizujete tak stres rostlin a umožníte jim nasměrovat energii na nový růst a produkci plodů. A to se projeví hned, jakmile se jaro ohlásí prvními teplými paprsky – na to se můžete spolehnout.
Jak na únorový řez borůvek
Než začnete, ujistěte se, že jsou nůžky na stříhání ostré a čisté. Dezinfekce nářadí totiž velmi účinně zabraňuje šíření chorob mezi rostlinami, což je pro dlouhodobé zdraví borůvek zásadní. Nůžky stačí namočit třeba do lihu nebo do nepovedené slivovice.
Foto: Pixabay
Začněte odstraňováním odumřelého nebo nemocného dřeva. Tyto části totiž vaše rostliny nepříjemně vyčerpávají a mohou sloužit jako vstupní brána pro škůdce nebo infekce. Staré větve poznáte podle toho, že změní barvu, případně se pokryjí povlakem mechů a lišejníků. Právě v zimě je něco podobného celkem dobře vidět, protože vám ve výhledu nebrání zelené listy.
Prořezávání pro lepší proudění vzduchu a slunečního světla
Hustě zarostlý keř může vypadat bujně, ale ve skutečnosti jeho příliš hustá koruna blokuje sluneční světlo a omezuje cirkulaci vzduchu. Vzniká tak ideální prostředí pro rozvoj a šíření plísní a houbových chorob. Selektivně proto odstraňujte všechny větve, které rostou dovnitř nebo se kříží. Dobře prořezaný keř by měl mít šest až osm hlavních větví – nic víc není třeba. Starší keře tímto způsobem také skvěle omladíte.
Omlazování přerostlých nebo vzrostlých rostlin
U keřů starších 20 let však zvažte i opravdu radikální zmlazovací řez. Všechny větve proto seřízněte těsně nad úrovní země a nechte tak. V příštím roce si sice úrodu neužijete, ale odměnou vám bude mnoho nových větví s obří úrodou napřesrok. A to za trochu té práce rozhodně stojí.
Nezanedbejte ani hnojení borůvek
Jakmile keře prořežete, myslete na to, že budou potřebovat také doplnit výživu. Jak na to? Je to snadné – borůvkám se daří v kyselé půdě (pH 4,5–5,5), proto k nim použijte hnojivo určené pro kyselomilné rostliny. V únoru je vhodná doba pro aplikaci těch pomalu se uvolňujících, které poskytnou kořenům čas na vstřebání živin ještě před příchodem jara.
https://kobieta.interia.pl/porady/news-koniecznie-zrob-w-lutym-niezbedny-zabieg-aby-borowka-miala-o,nId,7326844
https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-strihat-kanadske-boruvky-30000315.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)