Uvařte česnekový odvar a zbavte rostliny škůdců bezpečně, a hlavně bez chemie

Postřikovač

Česnek je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale i na zahradě a v domácnosti. Pokud se vaše rostliny trápí pod náporem škůdců, pomůže jednoduchý česnekový sprej. Stačí pár stroužků a přírodní dezinfekce ochrání vaše květiny i plodiny před hmyzem, houbovými chorobami a bakteriemi. Příprava je rychlá, účinná a zcela bez chemie.

Škůdci ničí vaše rostliny? Přírodní řešení máte doma

Rostliny v interiéru i na zahradě často napadají škůdci, kteří je oslabují a brání zdravému růstu. Mezi nejčastější útočníky patří mšice, mravenci a také houbové choroby jako padlí nebo rez.

Problémem bývají i bakterie, které způsobují skvrnitost listů a hnilobu kořenů. Pokud se proti nim nezačne bojovat včas, rostliny chřadnou a mohou úplně uhynout.

Česnekový sprej rostliny ochrání

Přírodní dezinfekce z česneku a dalších běžných surovin je jednoduchá na výrobu a mimořádně účinná. Česnek totiž v sobě ukrývá látky s antibakteriálními, protiplísňovými a repelentními účinky.

Sprej lze připravit dvěma způsoby – vařením pro rychlý účinek nebo za studena pro dlouhodobou ochranu. Obě metody neškodí rostlinám, zvířatům ani lidem a jsou šetrné k přírodě.

Vařený česnek se skořicí vytvoří silný koncentrát, který škůdce rychle zahubí a ochrání rostliny před návratem problémů. K přípravě stačí pět neoloupaných stroužků česneku, voda, dvě tyčinky skořice a přírodní mýdlo.

Po nasekání česneku vše povařte několik minut a nechte vychladnout. Přidání mýdla zajistí, že roztok dobře přilne k listům. Směs není třeba cedit, stačí přelít do rozprašovače a aplikovat přímo na napadené rostliny i kolem květináčů.

česnek

Foto: Pixabay

Studený výluh posiluje přirozenou odolnost rostlin

Extrakce za studena uchová více účinných látek a rostlinám poskytne dlouhodobou ochranu bez rizika poškození. Rozdrcený česnek nechte louhovat ve vodě až 24 hodin a přidejte jemně nastrouhané mýdlo s trochou oleje.

Po přecezení směs nalijte do rozprašovače a pravidelně aplikujte na listy i zeminu. Takto připravený sprej rostlinám neublíží a zároveň je posílí v boji proti škůdcům.

Proč česneková dezinfekce funguje a co všechno dokáže

Česnek obsahuje přírodní látku alicin, která odpuzuje hmyz a ničí plísně i bakterie. Kombinace se skořicí zvyšuje účinnost proti houbovým chorobám, zatímco mýdlo pomáhá roztoku ulpět na rostlinách.

Díky tomu sprej účinkuje proti mšicím, molicím, mravencům, padlí i dalším plísním. Je bezpečný pro všechny rostliny, domácí zvířata i děti a nezatěžuje životní prostředí.

Zdroje info: Autor, https://www.zahrada.sk/magazine/zakrocte-proti-skodcom-bez-pouzitia-chemie, /https://tojenapad.dobrenoviny.sk/321645/cesnakovy-postrek-a-jeho-vyhody/https://www.info.sk/sprava/67500/ako-vyuzit-cesnak-v-zahrade/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.