Úroda brusinek: připravte si skvělou kořeněnou omáčku
Přemýšlíte nad tím, jak zužitkovat svou úrodu brusinek? Zkuste se inspirovat v zahraničí. V Americe se na Den Díkuvzdání každoročně připravuje brusinková omáčka. Američané si tento svátek bez ní nedokážou představit. A když ji ochutnáte, uvidíte, že si získá i váš obdiv. V tomto receptu je o něco méně cukru, takže si více užijete chuť samotných brusinek. O sladkost se postarají jablka a pomeranče, které jsou součástí omáčky.
Nejen s krůtou…
Všichni víme, že tradičním jídlem na Den Díkuvzdání je krůta. Ačkoli toto maso je dostupné i u nás, nemusíte si jej pořizovat. Brusinková omáčka se skvěle hodí nejen k drůbežímu, ale také vepřovému masu a dokonce i ke zvěřině! Podávat ji můžete i s grilovanou zeleninou. Jaké ingredience budete potřebovat?
- 360 g brusinek (čerstvých ale i mražených),
- ¾ hrnku vody,
- ¾ hrnku cukru krystal,
- ½ pomeranče,
- ½ jablka (nejlépe Granny Smith),
- 1 ks skořice celá,
- 6 kuliček nového koření.
Brusinky: Zdroj obrázku Pixabay.com
Příprava je jednoduchá
Vložte brusinky, vodu, cukr, pomeranč (nakrájený na malé plátky, kůru ponechte) a jablko (nakrájené na drobné kostičky) do velkého hrnce a zprudka zahřívejte. Skořici a nové koření svažte do malého pytlíčku pomocí plátýnka a přidejte k ovoci. Zprudka vaříme. Brusinky se začnou otvírat a vydávat zvuk téměř jako praskání popcornu. Když se takto otevřou téměř všechny brusinky, směs odstavte. Nyní už je omáčka připravena k použití.
Jak omáčku uchovávat
Pokud jste navařili mnohem více omáčky, než zvládnete spotřebovat, můžete ji ještě horkou nalít do skleniček a zavíčkovat. Nechte povařit ve vroucí lázni po dobu 5 minut. Po vychlazení skladujte v temnu. Takto vám brusinková omáčka vydrží i více než jeden rok při pokojové teplotě. Další možností je zamrazení brusinkové omáčky.
Brusinky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!